No:170/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri ilə telefon danışığına dair məlumatı
16 may 2021-ci il tarixində qarşı tərəfin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Fransa Respublikasının Avropa və xarici işlər naziri Jan İv Lö Drian arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər Azərbaycan-Ermənistan sərhədində baş verən son gərginliklə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov uzun müddətdən sonra Ermənistan ilə sərhədlərin gücləndirilməsi tədbirlərinin həyata keçirildiyi, bu xüsusda Azərbaycan sərhəd qüvvələrinin ölkəmizə aid mövqelərdə yerləşdiyi, tərəflər arasında mövcud olan fikir ayrılığı və yaranmış gərginliyin aradan qaldırılması üçün Azərbaycanın nümayiş etdirdiyi konstruktiv yanaşma, o cümlədən Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəhbərliyinin dərhal bölgəyə ezam edildiyi və qarşı tərəflə danışıqların aparılması ilə bağlı qarşı tərəfə məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov sərhəd gərginliyi məsələsinin şişirdilməsi və siyasiləşdirilməsinin yolverilməz olduğunu və bu kimi məsələlərin danışıqlar yolu ilə həllinin vacibliyini qeyd edib.

No:170/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of the Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Europe and Foreign Affairs of the French Republic
On May 16, 2021, at the initiative of the opposite side, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Europe and Foreign Affairs of the French Republic Jean-Yves Le Drian.
The Ministers discussed issues related to the recent tensions on the Azerbaijani-Armenian border.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the measures taken after a long time to strengthen the border with Armenia, in particular, the deployment of the Azerbaijani border forces in the positions belonging to our country, Azerbaijan's constructive approach to resolving existing disagreements and tensions between the sides, including the immediate visit of the leadership of the State Border Service to the region and negotiations with the opposite side.
Minister Jeyhun Bayramov stressed the inadmissibility of exaggeration and politicization of the border tensions and the importance of resolving such issues through negotiations.