No:159/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Asiya İnkişaf Bankının ölkə üzrə direktoru Kendis Makdeyqan ilə görüşünə dair məlumatı
7 may 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Asiya İnkişaf Bankının ölkə üzrə direktoru Kendis Makdeyqan ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə post-münaqişə dövründə bölgədə mövcud olan vəziyyət, həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. İşğal faktorunun aradan qaldırılması ilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılması üçün imkanların yaradıldığını qeyd edən nazir, bunun üçün ilk növbədə beynəlxalq hüququn suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi riayət edilməsinin zəruriliyini vurğuladı. Üçtərəfli bəyanatların icrası, o cümlədən kommunikasiya və nəqliyyat xətlərinin açılmasından bölgənin bütün ölkələrinin faydalanacağı qeyd olundu.
Kendis Makdeyqan təqdim olunan məlumatların mövcud vəziyyətin ümumi kontekstinin başa düşülməsi üçün önəmli olduğunu bildirdi. O, Azərbaycan tərəfi ilə bu günədək bir çox sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat, enerji, informasiya texnologiyaları, su və digər şəhər infrastrukturu xidmətləri və s. sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd etdi və bağlılıq sahəsinin əsas istiqamət olaraq qaldığını vurğuladı. K.Makdeyqan Azərbaycanın cari il ərzində Asiya İnkişaf Bankının Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə nazirlər konfransına ev sahibliyi edəcəyini məmnunluqla səsləndirdi.
Nazir Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycanda iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və rəqabətin artırılması sahələrinə verdiyi dəstəyin tərəfimizdən yüksək qiymətləndirildiyini həmsöhbətin diqqətinə çatdırdı.

No:159/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Country Director of the Asian Development Bank for Azerbaijan Candice McDeigan
On May 7, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Candice McDeigan, Country Director of the Asian Development Bank for Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the other side on the situation in the region during the post-conflict period, the large-scale restoration and reconstruction work carried out. Noting that the elimination of the occupation factor created opportunities for the normalization of relations between the two countries, the Minister stressed that for this, first of all, it is necessary to strictly observe the principles of international law, such as sovereignty, territorial integrity and inviolability of international borders. It was noted that all countries in the region will benefit from the implementation of the trilateral statements, including the opening of communication and transport lines.
Candice McDaigan said the information provided was important for understanding the overall context of the current situation. She noted that cooperation with Azerbaijan has been carried out in many areas to this day, including transport, energy, information technology, water and other urban infrastructure services and other areas, and stressed that the area of ​​connectivity remains a key direction. McDeigan said she was pleased that Azerbaijan would host the Asian Development Bank’s Ministerial Conference on Central Asia Regional Economic Cooperation this year.
The Minister brought to the attention of the interlocutor that our side highly appreciates the support provided by the Asian Development Bank in the spheres of economic diversification and increasing competition in Azerbaijan.