No:157/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Fransa və Kanada Xarici İşlər Nazirliklərinin erməni əsirlərinin azad olunması çağırışı ilə bağlı sualını cavablandırır
Cavab: Fransa və Kanada Xarici İşlər Nazirliklərinin rəsmi twitter səhifələrində Azərbaycan tərəfindən 3 erməni əsirinin azadlığa buraxılması müsbət addım kimi qiymətləndirilir və digər erməni əsirlərin də azad olunmasına dair çağırış edilir.
Xatırlatmaq istərdik ki, bu, Azərbaycan tərəfindən edilən ilk humanist addım deyil, ölkəmiz hətta hərbi əməliyyatlar davam etdiyi zaman erməni əsirlərini qarşı tərəfə təhvil vermişdi. Hərbi əməliyyatlar dayandıqdan sonra tərəfimizdən 70-dən artıq erməni əsiri qarşı tərəfə qaytarılıb. Bunun qarşılığında isə Ermənistan, çox çətinliklə əldə olunmuş kövrək sülhə zərbə vuraraq, əməliyyatlar dayandırılqdan demək olar ki, 20 gün sonra Azərbaycan ərazilərinə öz hərbçilərini yeritmişdir. Bu hərbçilərin törətdiyi terror aktı nəticəsində 4 nəfər Azərbaycanlı hərbçi həlak olub, bir nəfər mülki şəxs isə yaralanıb.
Hər iki ölkənin xarici siyasət qurumunun diqqətinə çatdırırıq ki, Ermənistan tərəfi hələ də beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərini, eləcə də üçtərəfli bəyanatlarla üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirmir. Yəqin ki, Ermənistanın 1991-94-cü illərdə müharibə zamanı itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlı barədə məlumatı bu günədək verməməsi, habelə azad olunmuş ərazilərdə kütləvi şəkildə basdırılmış minaların  xəritələrinin təqdim etməkdən imtina etməsi barədə hər iki ölkənin məlumatı var.
Fransa və Kanada Xarici İşlər Nazirlikləri məsələyə birtərəfli deyil, obyektiv yanaşma nümayiş etdirmək istəyirlərsə, o zaman Ermənistana çağırış edərək beynəlxalq humanitar hüquq öhdəliklərinə riayət etməsini, bölgədə dayanıqlı sülhə əngəl olan fəaliyyət və əməllərdən çəkinməsini tələb edərlər. Əks təqdirdə bu, Azərbaycan cəmiyyətində hər iki ölkəyə olan etimada ciddi zərbə vuracaq.

No:157/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media concerning the call of the Foreign Ministries of France and Canada for the release of Arme
Answer: Foreign Ministries of France and Canada on their official Twitter pages shared that the release of 3 Armenian detainees by Azerbaijan is considered a positive step and appealed for the release of other Armenian detainees.
We would like to remind that this is not the first time that Azerbaijan shows humanism; our country even handed over Armenian captives to the other side during the military operations. After the cessation of hostilities, more than 70 Armenian detainees were returned to the other side. Inversely, however, Armenia sent its militants into Azerbaijani territory almost 20 days after the cessation of operations, undermining the fragile peace that had been achieved with great difficulty. As a result of the terrorist act committed by those servicemen, 4 Azerbaijani military personnel were killed and one civilian was injured.
We bring to the attention of the foreign ministries of both countries that the Armenian side is still not fulfilling its obligations under international humanitarian law, as well as its obligations under trilateral statements. Apparently, both countries are aware that Armenia has not yet provided information on about 4,000 Azerbaijanis who went missing during the 1991-94 war, as well as refused to provide maps of landmines buried in the liberated areas.
If the French and Canadian Foreign Ministries want to take a non-one-sided, objective approach to the issue, they will have to call on Armenia to comply with its obligations under international humanitarian law and refrain from actions that could impede lasting peace in the region. Otherwise, it will seriously damage the confidence of the Azerbaijani society for both countries.