No:124/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi ilə görüşü barədə məlumatı
8 aprel 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Yusif bin Əhməd əl-Osaymin ilə görüş keçirib. Görüşdə, həmçinin hazırda ölkəmizdə səfərdə olan İƏT-in Ermənistan Respublikasının Azərbaycan Respublikasına qarşı təcavüzünə dair Təmas Qrupuna daxil olan ölkələrin daimi nümayəndələri də iştirak ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın İƏT ilə mövcud olan yüksək səviyyəli münasibətlərini məmnunluqla qeyd edib. Təşkilat ilə bir çox sahələrdə, o cümlədən iqtisadi, elm və mədəniyyət, gənclər, əmək və digər sahələrdə fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə İƏT-in birmənalı dəstəyi və bu çərçivədə keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı çoxsaylı qətnamələrin qəbul edildiyi qeyd edilib.
Nazir Azərbaycanın işğaldan azad edilən ərazilərində Ermənistan tərəfindən törədilən dağıntıların miqyasını İƏT Təmas Qrupunun üzvlərinin şəxsən görmək imkanının olduğunu bildirib və son hərbi əməliyyatlar zamanı Ermənistanın məqsədli şəkildə mülki əhali və infrastrukturu hədəf aldığını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Nazir, həmçinin azad edilmiş ərazilərdə vaxtı ilə Ermənistan tərəfindən basdırılan minaların insan həyatına çox ciddi təhdid təşkil etdiyini və Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin təqdim edilməməsinin müharibə cinayətinə bərabər olduğunu vurğulayıb.
Baş katibi Yusif bin Əhməd əl-Osaymin Azərbaycanı Qələbə münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə görüşünü məmnunluqla vurğulayıb. Ərazilərinin işğal altında qaldığı 30 ilə yaxın müddətdə nümayiş etdirilən səbrin Prezidentin sülhpərvər olduğuna dəlalət etdiyini qeyd edib.
Baş katib azad edilmiş ərazilərdəki dağıntılardan xəbərdar olduğunu bildirib, tarixi abidələrin, dini ibadətgahların qorunmasının çox önəmli məsələ olduğunu qeyd edib. Azərbaycanın hər zaman tolerantlıq nümunəsi olduğunu söyləyən İƏT Baş katibi, azad edilmiş ərazilərdəki yenidən quruculuq işləri nəticəsində burada bərpa olunacaq həyat və birgə yaşayışla ölkənin parlaq nümunə olacağına inandığını səsləndirib.
Həyata keçirilən yenidən qurma və bərpa prosesində İƏT-in İslam İnkişaf Bankı, eləcə də digər institurlarının iştirak edəcəyini vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif olunması münasibətilə Baş katibi Yusif bin Əhməd əl-Osaymini təbrik edib.
Görüşdə, həmçinin İƏT Təmas Qrupunun üzvləri ölkəyə səfərlərinin nəticələri və Qrupun gələcək fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

No:124/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation
On April 8, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen. The meeting was also attended by permanent representatives of the countries of the OIC Contact Group on the aggression of the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan, who is currently on a visit to our country.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction Azerbaijan's high-level relations with OIC. He stressed the active cooperation with the organization in many areas, including economic, scientific and cultural, youth, labor, and others.
OIC firm support to the just position of Azerbaijan based on international law and in this context, numerous adopted resolutions related to the former Armenia-Azerbaijan conflict were noted.
The Minister said that the OIC Contact Group members had the opportunity to witness personally the scale of the destruction caused by Armenia in the liberated territories of Azerbaijan, and brought to the attention of the other side that during the recent military operations Armenia deliberately targeted civilians and civil infrastructure.
The Minister also stressed that mines planted by Armenia in the liberated areas pose a serious threat to human life, and the fact that Armenia does not want to provide Azerbaijan with maps of minefields is tantamount to a war crime.
Secretary-General Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen congratulated Azerbaijan on the Victory. He noted with satisfaction his meeting with the President of the Republic of Azerbaijan. He stressed that the patience shown for almost 30 years, when the territory of Azerbaijan was under occupation, demonstrates the peaceful attitude of the President.
The Secretary-General stressed that he was aware of the destruction in the liberated areas, noting that the protection of historical monuments and religious places of worship is a very important issue. Stating that Azerbaijan has always been an example of tolerance, the OIC Secretary-General expressed confidence that the country will be a shining example with the life and coexistence which will be restored here as a result of the reconstruction work in the liberated territories.
It was noted that the Islamic Development Bank of OIC, as well as other institutions, will be involved in the reconstruction and rehabilitation process.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Secretary-General Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen on being awarded the Order of Friendship by the President of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, the members of the OIC Contact Group also shared their views on the results of their visits to the country and the future activities of the Group.