No:103/21, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında Azərbaycanın təşəbbüsü ilə COVID-19 əleyhinə vaksinlərin ədalətsiz və qeyri-bərabər bölüşdürülməsi ilə bağlı qəbul edilən qətnaməsinə dair məlumatı
23 mart 2021-ci il tarixində BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının 46-cı sessiyası çərçivəsində Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycanın təşəbbüsü ilə “COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bərabər, məqbul qiymətə, vaxtında və universal əlçatanlığın təmin edilməsi” adlı qətnamə qəbul edilmişdir.
Qətnamə inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan dövlətlər arasında COVID-19 əleyhinə peyvəndlərin ədalətsiz və qeyri-bərabər bölüşdürülməsi məsələsinin insan hüquqlarından istifadəyə mənfi təsiri məsələsinə diqqəti çəkir və bunun pandemiyanın tamamilə aradan qaldırılmasında, eləcə də BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyində nəzərdə tutulan məqsədlərə nail olunmasında başlıca əngəllərdən biri olduğunu vurğulayır. Pandemiyanın aradan qaldırılmasında qlobal həmrəyliyin və çoxtərəfli əməkdaşlığın əhəmiyyətinə xüsusi vurğu edən qətnamə, bu xüsusda, Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə 3-4 dekabr 2020-ci il tarixində keçirilmiş BMT Baş Assambleyasının COVID-19 pandemiyasına həsr olunan xüsusi sessiyasının əhəmiyyətini qeyd edir.
Qətnamə BMT üzv dövlətlərinə və digər əlaqədar qurumlara (beynəlxalq təşkilatlar, özəl sektor təmsilçiləri, vətəndaş cəmiyyəti üzvləri və s.) COVID-19 əleyhinə peyvəndlərin bütün dövlətlər arasında ədalətli bölüşdürülməsini təmin etmək istiqamətində müvafiq tədbirlər görməyə çağırış edir. Eyni zamanda, peyvəndlərin ədalətli bölüşdürülməsini dəstəkləmək məqsədilə yaradılmış beynəlxalq təşəbbüslərə, o cümlədən COVAX təşəbbüsünə dəstək ifadə edən qətnamə, bütün dövlətlərdən peyvəndlərin digər ölkələrə ixracı ilə bağlı mövcud olan lazımsız əngəlləri aradan qaldırmağa çağırır.
Qətnaməyə ümumilikdə 133 dövlət həm-müəlliflik etmişdir ki, bu da BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında qəbul edilən qətnamələr üçün olduqca yüksək göstəricidir. Həm-müəlliflər sırasında dünyanın fərqli regionlarında yerləşən, iqtisadi göstəriciləri kəskin fərqlənən və fərqli siyasi qruplaşmalara məxsus olan ölkələr təmsil edilir. Qətnamənin ərsəyə gəlməsində konsensusa nail olunması üçün uzun müddətdir ki, Cenevrədə BMT-nin İnsan Hüquqları Şurası çərçivəsində danışıqlar aparılırdı.
Qeyd edək ki, sözügedən qətnamə ölkə başçısının 1 fevral tarixində Azərbaycan Dövlət Televiziyasına verdiyi müsahibəsində Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin COVID əleyhinə peyvəndlərin dünya miqyasında ədalətsiz və qeyri-bərabər bölüşdürülməsinə laqeyd qalmayacağı ilə bağlı ifadə etdiyi mövqeyə uyğun olaraq irəli sürülmüşdü və əldə edilmiş nəticəyə əsasən demək olar ki, ölkə başçısının pandemiya ilə bağlı əvvəlki təşəbbüsləri kimi, bu təşəbbüs də qısa müddət ərzində qlobal dəstək qazandı.
Məlumat üçün qeyd edək ki, ölkə başçısının təşəbbüsünə uyğun olaraq, bəhs olunan qətnamədən əvvəl 5 mart 2021-ci il tarixində Qoşulmama Hərəkatının Nyu-York şəhərində fəaliyyət göstərən Əlaqələndirmə Bürosu tərəfindən də müvafiq mövzuda Komünike qəbul edilmişdi.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi COVID-19 pandemiyasına qarşı qlobal mübarizədə çoxtərəfli səylərin mərkəzində olmağa davam edir.

No:103/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the Resolution on the unfair and unequal distribution of COVID-19 vaccines at the initiative of Azerbaijan at the UN Human Rights Co
On March 23, 2021, within the framework of the 46th session of the UN Human Rights Council, at the initiative of Azerbaijan, as the chairman of the Non-Aligned Movement, a resolution was adopted entitled "Ensuring equal, affordable, timely and universal access to vaccines against COVID-19."
The resolution draws attention to the negative impact of the inequitable and unequal distribution of COVID-19 vaccines on the enjoyment of human rights among developed and developing countries and highlights that this is one of the main obstacles to the complete elimination of the pandemic, as well as to the achievement of the goals set in the UN Agenda in the field of sustainable development. Emphasizing the importance of global solidarity and multilateral cooperation in overcoming the pandemic, the resolution notes, in this regard, the importance of the special session of the UN General Assembly on the pandemic COVID-19 held on December 3-4, 2020 at the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan as chairman of the Non-Aligned Movement.
The resolution calls on the UN Member States and other relevant bodies (international organizations, private sector representatives, civil society members, etc.) to take appropriate measures to ensure that COVID-19 vaccines are distributed fairly among all states. At the same time, the resolution, which expresses support for international initiatives created to support equitable distribution of vaccines, including the COVAX initiative, calls on all states to remove unnecessary barriers on the export of vaccines to other countries.
The resolution was supported by 133 states, which is a very high indicator for resolutions adopted by the UN Human Rights Council. The co-authors are countries of different regions of the world, with different economic indicators and belonging to different political groups. To reach a consensus on the adoption of the resolution, negotiations were held in Geneva for a long time in the framework of the UN Human Rights Council.
It should be noted that the resolution was put forward in accordance with the position of the President of Azerbaijan in his interview to Azerbaijan Television on February 1 that the chairmanship of the Non-Aligned Movement will not be indifferent to the unfair and unequal distribution of COVID vaccines worldwide, and based on the results obtained, almost like the previous initiatives of the President to combat the pandemic, this initiative gained global support in a short period of time.
It should be noted that, in accordance with the initiative of the President, a Communiqué on the relevant issue was previously adopted on March 5, 2021 by the Coordinating Bureau of the Non-Aligned Movement in New York.
Azerbaijan's Chairmanship of the Non-Aligned Movement continues to be at the center of multilateral efforts in the global fight against the COVID-19 pandemic.