No:092/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə görüşünə dair məlumatı
12 mart 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Avropa İttifaqının (Aİ) Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar arasında görüş baş tutub.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, 10 noyabr 2020-ci il və 11 yanvar 2021-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, o cümlədən Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın ərazilərinə hərbçilərini göndərmək cəhdləri, gündəlik əsasda insanların həyatı üçün birbaşa təhlükə təşkil edən mina xəritələrinin Azərbaycana verilməsindən imtina edilməsi kimi məsələlər barədə qarşı tərəfə məlumat verdi. Nazir, həmçinin bölgədə həyata keçirilən quruculuq və bərpa prosesləri bu xüsusda Aİ-nin mümkün rolundan danışdı.
Xüsusi nümayəndə Toivo Klaar bölgədə sülhün qazanılması üçün birgə çalışmağın vacibliyini qeyd etdi. Aİ-nin bölgədə sülh, təhlükəsizlik və tərəqqinin əldə olunması prosesini dəstəkləməyə hazır olduğunu vurğuladı.
Tərəflər, eyni zamanda Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığın perspektivləri barədə fikir mübadiləsi apardılar.

No:092/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the EU Special Representative for
On March 12, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the current situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements of November 10, 2020 and January 11, 2021, including Armenia's attempts to send its servicemen to the territory of Azerbaijan, about Armenia's refusal to provide Azerbaijan with mine maps, which pose a direct threat to the lives of people on a daily basis. The Minister also spoke about the possible role of the EU in the rehabilitation and reconstruction processes in the region.
Special Representative Toivo Klaar emphasized the importance of joint efforts to win peace in the region. He stressed the readiness of the EU to support the process of achieving peace, security and progress in the region.
The sides also exchanged views on prospects for cooperation between Azerbaijan and the European Union.