No:012/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 14 yanvar tarixində Pakistana rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramov və Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi arasında görüş baş tutub.
Azərbaycanı işğal edilmiş ərazilərinin azad olunması münasibətilə təbriklərini ifadə edən Pakistan naziri ölkəsinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyinin hər zaman dəstəklədiyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Pakistanın hər zaman Azərbaycanın yanında olduğunu və Vətən müharibəsi dövründə Pakistan tərəfindən bütün səviyyələrdə, xüsusilə də Pakistan xalqı tərəfindən nümayiş etdirilən birmənalı dəstəyi məmnunluqla qeyd edib.
İki ölkə arasında mövcud olan tarixi və mədəni əlaqələri vurğulayan tərəflər, inkişaf etməkdə olan əməkdaşlıq münasibətləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində sərgilənən qarşılıqlı dəstək məsələlərini müzakirə etdilər.
Azərbaycan və Pakistan arasında yüksək səviyyəli səfər mübadilələrinin həyata keçirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyi bildirildi.
Görüş zamanı, həmçinin ölkələr arasında ticarət, iqtisadi, kənd təsərrüfatı, enerji, nəqliyyat, turizm və digər kimi sahələrdə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. İnsanlararası əlaqələr, habelə təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə edildi, ADA Universiteti ilə Pakistanın Xarici Xidmət Akademiyası arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi vurğulandı.
Tərəflər görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Görüşdən sonra nazirlər "Azərbaycan Respublikası Höküməti ilə Pakistan İslam Respublikası Hökuməti arasında fövqəladə halların qarşısının alınması, məhdudlaşdırılması və azaldılması sahəsində əməkdaşlıq haqqında saziş" imzaladılar.

No:012/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi
On January 14, 2021, during his official visit to Pakistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi.
Expressing congratulations to Azerbaijan on the liberation of the occupied territories, the Pakistani Minister stressed that his country has always supported Azerbaijan's just position based on international law.
Minister Jeyhun Bayramov underlined that Pakistan has always stood by Azerbaijan and noted with satisfaction the unequivocal support shown by Pakistan at all levels during the Great Patriotic War, especially by the Pakistani People.
Emphasizing the historical and cultural ties between the two countries, the sides discussed developing bilateral cooperation, as well as mutual support within international organizations.
It was noted that the exchange of high-level visits between Azerbaijan and Pakistan will contribute to the development of bilateral relations.
During the meeting, the sides also exchanged views on the further development of relations between the two countries in trade, economy, agriculture, energy, transport, tourism and other fields. They discussed people-to-people contacts, as well as expanding cooperation in the field of education, and stressed the development of relations between ADA University and the Pakistan Foreign Service Academy.
After the meeting, the Ministers signed an agreement on cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Islamic Republic of Pakistan in the area of prevention, limitation and mitigation of emergency consequences.