No:007/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhdum Şah Mahmud Qureşi ilə görüşünə dair məlumatı
13 yanvar 2021-ci il tarixində Pakistan İslam Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Pakistan İslam Respublikasının xarici işlər naziri Mahdum Şah Mahmud Qureşi ilə görüşüb.
Görüşdə Nazirlər iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq əsasında inkişaf edən ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinə dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Şah Mahmud Qureşi Azırbaycan torpaqlarının qanunsuz işğaldan azad olunması münadibətilə təbriklərini çatdırıb və Pakistanın hər zaman Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəklədiyini ifadə edib. İslamabadda keçirilən üçtərəfli görüşün ölkələrimiz arasında regionda əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi qətiyyətinin bariz nümunəsi olduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov dost Pakistan hökumətinin Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyi, o cümlədən Pakistan Xalqı tərəfindən nümayiş etdirilən qətiyyətli dəstəyi məmnunluqla vurğulayıb. Vətən müharibəsi dövründə bu prinsipial mövqe birmənalı şəkildə ifadə olunduğu üçün qarşı tərəfə təşəkkür bildirilib. Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə xarici işlər nazirlərinin ikinci görüşünə uğurla ev sahibliyi etdiyinə görə Pakistanlı həmkara minnətdarlıq bildirilib.
Nazirlər, habelə ikitərəfli münasibətlərin bir çox aspektləri o cümlədən, ticarət, kənd təsərrüfatı, enerji və nəqliyyat sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələləri müzakirə ediblər.

No:007/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmo
On January 13, 2021, during his official visit to the Islamic Republic of Pakistan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan Makhdoom Shah Mahmood Qureshi.
During the meeting, the Ministers exchanged views on bilateral cooperation between the two countries, which is developing on the basis of friendship and brotherhood.
Minister Shah Mahmood Qureshi congratulated on the liberation of Azerbaijani lands from illegal occupation and said that Pakistan has always supported Azerbaijan's just position. He said the trilateral meeting in Islamabad was a clear example of the determination of our countries to further develop cooperation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the support of the friendly government of Pakistan to the position of Azerbaijan based on international law, including the resolute support of the Pakistani people. The gratitude was expressed to the opposite side for demonstrating this principled position unambiguously during the Patriotic War. The gratitude was expressed to the Foreign Minister of Pakistan for successfully hosting the second meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan, Pakistan and Türkiye.
The Ministers also discussed many aspects of bilateral relations, including expanding cooperation in trade, agriculture, energy and transport, as well as regional and international issues of mutual interest.