No:483/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Lüksemburq Parlamenti tərəfindən qəbul olunmuş qərəzli qətnamə ilə bağlı açıqlaması
24 dekabr 2020-ci il tarixində Lüksemburq Böyük Hersoqluğunun Deputatlar Palatası tərəfindən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş Qarabağ bölgəsi ilə bağlı qərəzli qətnamə qəbul edilib. Parlamentin Xristian-Sosialist Siyasi Partiyasının ermənipərəst üzvü Klod Viseler tərəfindən irəli sürülən bu qətnamədə bölgədəki vəziyyətlə bağlı həqiqətlər təhrif olunur, Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı tamamilə əsassız ittihamlar irəli sürülür.
Qətnamənin hər hansı hüquqi qüvvəsinin olmamasına rəğmən, Lüksemburq Parlamentinin beynəlxalq hüquqa və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə zidd olan sənədlərlə çıxış etməsi, bölgədəki vəziyyəti öyrənmədən yanlış ittihamlar irəli sürməsi bu qurumun qərəzli mövqeyindən xəbər verir.
Lüksemburq qanunverici qurumunun üzvləri əgər bölgənin, o cümlədən Ermənistanın gələcəyini düşünsəydilər, o zaman 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın icrasını, bölgədə sülh, təhlükəsizik və rifahın yaradılması üçün yeni əməkdaşlıq imkanlarından faydalanmaq fikirlərini təşviq edərdilər. Görünən isə odur ki, Lüksemburq Parlamentini bölgədəki uzunmüddətli münaqişənin həlli, BMT TŞ qətnamələrinin həyata keçirilməsi, onilliklərdir fundamental hüquqları pozulan məcburi köçkünlərin hüquqlarının bərpa olunması ilə yaranmış yeni vəziyyətlə yox, bölgə dövlətləri arasında ədavətin alovlandırılmasında maraqlıdır.
Vurğulamaq istərdik ki, bu kimi təxribat xarakterli və qərəzli sənədlərin qəbulu bölgənin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafı və tərəqqisinə maneə ola bilməyəcək.

No:483/20, Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on a biased motion adopted by the Chamber of Luxembourg
On December 24, 2020, the Chamber of Deputies of the Grand Duchy of Luxembourg adopted a biased motion on the liberated Karabakh region of Azerbaijan. The motion, put forward by Claude Wiseler, a pro-Armenian member of the Christian Socialist Political Party, distorts the truth about the situation in the region and makes completely baseless accusations against Azerbaijan and Turkey.
Despite the fact that the said motion has no legal force, adoption of the documents contrary to international law and UN Security Council resolutions by the Chamber of Luxembourg, and making false accusations without learning the situation in the region, shows the biased position of this body.
If members of the Luxembourg legislative body had thought about the future of the region, including Armenia, they would have promoted the implementation of the trilateral statement dated 10 November and taking advantage of new opportunities for cooperation to build peace, security and prosperity in the region. Apparently, the Chamber of Luxembourg is not interested in the new situation created by resolving the long-lasting conflict in the region, implementation of the UN Security Council resolutions, and restoration of the rights of IDPs, whose fundamental rights have been violated for decades, it is rather interested in instigating enmity between the states of the region.
We would like to emphasize that the adoption of such provocative and biased documents will not hinder the future development and progress of the region based on respect for the principles of international law.