No:478/20, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Şurasının müşaviri Hamdullah Mohibin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
21 dekabr 2020-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Şurasının müşaviri Hamdullah Mohib, Prezident Administrasiyasının rəhbəri Mohammad Şakir Kargar ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Əfqanıstan arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərdən, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edib. Ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu qeyd olunub. Əfqanıstanın hər zaman Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə dəstək verdiyini qeyd edən nazir, qardaş ölkənin siyasi dəstəyinin 44 günlük Vətən Müharibəsi zamanı bariz şəkildə nümayiş etdirildiyini vurğulayıb. Azərbaycan xalqının bu dəstəyi yüksək qiymətləndirdiyi bildirilib.
Əfqanıstan İslam Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Şurasının müşaviri Hamdullah Mohib Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə keçirilmiş görüşü məmnunluqla qeyd edib. O, iki ölkənin rəhbərləri arasında mövcud olan şəxsi münasibətlərin ikitərəfli münasibətlərin inkişafında xüsusi rol oynadığını bildirib. Qələbə münasibətilə Azərbaycanı təbrik edən Hamdullah Mohib, Əfqanıstanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayıb.
Tərəflər, ölkələr arasında iqtisadi, təhlükəsizlik, nəqliyyat və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq münasibətləri, o cümlədən Lapis-Lazuli tranzit yolunun inkişafı, Transxəzər fiber optik rabitə xətti, eləcə də Əfqanıstanlı gənclərin Azərbaycanda təhsil almaq imkanları və digər mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparıb.

Press release 22 December 2020
No:478/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by Adviser to the National Security Council of the Islamic Republic
On December 21, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Hamdullah Mohib, Advisor to the National Security Council of the Islamic Republic of Afghanistan, and Mohammad Shakir Kargar, Head of the Presidential Administration, who are on a visit to Azerbaijan.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the existing bilateral relations between Azerbaijan and Afghanistan, as well as cooperation within international organizations. It was noted that there is great potential for developing cooperation between our countries. Noting that Afghanistan has always supported Azerbaijan's position based on international law, the Minister stressed that the political support of the brotherly country was clearly demonstrated during the 44-day Patriotic War. It was noted that the Azerbaijani people appreciated this support.
Adviser to the National Security Council of the Islamic Republic of Afghanistan Hamdullah Mohib noted with satisfaction the meeting with President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev. He noted that the personal relations between the leaders of the two countries play a special role in the development of bilateral relations. Congratulating Azerbaijan on the victory, Hamdullah Mohib stressed that Afghanistan has always supported the territorial integrity of Azerbaijan.
The sides exchanged views on economic, security, transport and other cooperation between the two countries, including the development of the Lapis Lazuli transit route, the Trans-Caspian fiber-optic communication line, as well as opportunities for Afghan youth to study in Azerbaijan, and other topics.