No:467/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin ABŞ tərəfindən Türkiyəyə qarşı birtərəfli sanksiyaların tətbiqi ilə bağlı şərhi
S-400 hava hücumundan müdafiə sistemlərinin alınmasına görə ABŞ tərəfindən Türkiyəyə qarşı birtərəfli şəkildə sanksiyaların tətbiqi qərarını qınayır və Türkiyəyə qarşı atılan bu addımı ikili standartların tətbiq edilməsi kimi qiymətləndiririk.
Türkiyə tərəfinin bu məsələni dialoq və diplomatiya yolu ilə həll edilməsi təklifinə müttəfiq ölkə olan ABŞ tərəfindən qarşılıq verilməməsi təəssüf doğurur.
Azərbaycan hər zaman olduğu kimi Türkiyənin yanındadır və onun beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanan mövqeyini dəstəkləyir.
Türkiyənin milli təhlükəsizliyini ehtiva edən bu məsələnin dialoq vasitəsilə tezliklə həlli üçün müvafiq təxirəsalınmaz addımların atılmasına çağırırıq.

No:467/20, Comment of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on imposing of unilateral sanctions by the United States against Turkey
We condemn the decision of the U.S. to impose unilateral sanctions on Turkey for the acquisition of S-400 air defense systems, and we consider this step against Turkey as the application of double standards.
It is unfortunate that the United States, an ally, did not respond to Turkey's proposal to resolve this issue through dialogue and diplomacy.
As always, Azerbaijan stands by Turkey and supports its position based on international law and justice.
We call for urgent steps to be taken to resolve this issue, which includes Turkey's national security, through dialogue.