No:457/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi, Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Manlio Di Stefano ilə görüşünə dair məlumatı
8 dekabr 2020-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İtaliya Respublikasının Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyinin dövlət katibi, Azərbaycan Respublikası və İtaliya Respublikası arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Manlio Di Stefanonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Ceyhun Bayramov cari ilin 19-21 fevral tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İtaliya Respublikasına tarixi dövlət səfərini xatırladaraq, səfər zamanı imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə İtaliya Respublikası arasında Çoxölçülü Strateji Tərəfdaşlığın Gücləndirilməsinə dair Birgə Bəyannamə” ilə tərəflərin bir-birlərini strateji tərəfdaş kimi qəbul etdiklərini söylədi.
C.Bayramov Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən Müharibəsi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi. Nazir ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini bildirdi.
Tərəflər Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığı, o cümlədən enerji və nəqliyyat layihələrində, xüsusilə Cənub Qaz Dəhlizi layihəsində iştirakı ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar.
Dövlət katibi Manlio Di Stefano regionda baş verən hadisələrlə bağlı yerində məlumat alınmasının daha faydalı olduğunu, bu səbəbdən Azərbaycana səfər etdiyini söylədi.
Görüş zamanı tərəflər, həmçinin ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri ilə bağlı məsələləri müzakirə etdilər.

No:457/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, Co-Chair of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between Azerbaijan and Italy Manlio Di Stefano
On December 8, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by Manlio Di Stefano, Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, Co-Chair of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic.
Recalling the historic state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to the Italian Republic on February 19-21, 2020, Jeyhun Bayramov said that with the "Joint Declaration on Strengthening the Multidimensional Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the Italian Republic" signed during the visit, the parties accepted each other as strategic partners.
J. Bayramov briefed the other party on the 44-day Patriotic War, which resulted in the liberation of Azerbaijani lands. The Minister noted the high level of cooperation between the two countries and the importance of further developing these relations.
The parties exchanged views on Azerbaijan's partnership with the European Union, including its participation in energy and transport projects, especially the Southern Gas Corridor project.
Secretary of State Manlio Di Stefano said it was more useful to get on-site information on the events in the region, so he visited Azerbaijan.
During the meeting, the parties also discussed prospects for bilateral cooperation between the countries in various fields.