Mətbuat şərhi 13 noyabr 2020
No:412/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
12 noyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının (Aİ) xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər bölgədə mövcud olan son vəziyyət, tam atəşkəs və hərbi əməliyyatların dayandırılması ilə əlaqədar üçtərəfli bəyanatın imzalanması, o cümlədən BMT TŞ qətnamələri əsasında Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin ətraf rayonlarından Ermənistan silahlı qüvvələrinin çıxarılması, məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtması, humanitar xatakterli mübadilələrin həyata keçirilməsi, eləcə də yeni kommunikasiya xəttlərinin inşası da daxil olmaqla bütün kommunikasiyaların açılması kimi məsələlər ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Ali nümayəndə Cozef Borel 10 noyabr tarixində Azərbaycan Prezidenti, Ermənistan Baş naziri və Rusiya Prezidenti tərəfindən üçtərəfli bəyanatın imzalanmasını müsbət dəyərləndirib. O, razılaşmaya hörmətlə yanaşılmasının və onun icrasının təmin edilməsinin vacibliyini qeyd edib. Cozef Borel tərəflər arasında dialoqun davam etməsinin zəruriliyini vurğulayıb.

Press release 13 November 2020
No:412/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell (En/Ru)
On 12 November 2020, a telephone conversation took place between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell.
The sides exchanged views on the latest situation in the region, signing of a tripartite statement on a complete ceasefire and cessation of all hostilities, including the withdrawal of the Armenian armed forces from the surrounding regions of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan on the basis of the UN Security Council resolutions, return of IDPs to their homes, implementation of humanitarian exchanges, as well as the issues of opening all communications including the construction of new communication lines.
High Representative Joseph Borell praised the signing of a trilateral statement by the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of Russia on November 10. He stressed the importance of respecting the agreement and ensuring its implementation. Joseph Borell stressed the need to continue the dialogue between the parties.