Mətbuat şərhi 29 oktyabr 2020
No:384/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Iran Islam Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini və İran İslam Respublikası Prezidentinin xüsusi elçisi Sey
Bu ilin 28 oktyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini və İran İslam Respublikasının Prezidentinin xüsusi elçisi Seyid Abbas Əraqçını qəbul edib.
Tərəflər Azərbaycan və İran arasında mövcud yüksək səviyyəli əməkdaşlığı vurğuladılar və gələcəkdə bu münasibətlərin daha da inkişaf edəcəyi ilə bağlı əminlik ifadə etdilər.
Tərəflər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, onun nəticələri və regionda baş verən sonuncu gərginliyi ətraflı şəkildə müzakirə etdilər.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə son gərginlik, Ermənistan rəhbərliyinin hərbi təxribatları, Ermənistan Baş nazirinin bölgədə gərginliyin artması məqsədini güdən və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə xələl gətirən məsuliyyətsiz bəyanatları və addımları barədə İran Prezidentinin xüsusi elçisinə məlumat verdi. Nazir Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin özünü müdafiə hüququ çərçivəsində və Azərbaycanın mülki əhalisini qorumaq məqsədilə əks həmlə tədbirlərini həyata keçirdiyini bildirdi.
Nazir Ceyhun Bayramov xüsusi olaraq vurğuladı ki, Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozur və Azərbaycan əhalisini məqsədyönlü şəkildə hədəf alır. O, münaqişə zonasından uzaq məsafədə yerləşən Gəncə, Mingəçevir, Bərdə və digər şəhərlərin, uşaq və qadınlar daxil olmaqla günahsız mülki əhalinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən xaincəsinə atəşə tutulduğunu qeyd etdi.
Nazir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən dəfələrlə bildirildiyi kimi, ölkəmizin başlıca məqsədinin xarici silahlı qüvvələrin Azərbaycanın suveren torpaqlarından çıxarılması və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün onun beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində bərpa edilməsi olduğunu vurğuladı.
Xüsusi elçi Seyid Abbas Əraqçı münaqişənin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində sülh yolu ilə həllinə dair İranın rəsmi mövqeyini bir daha vurğuladı. İran Prezidentinin xüsusi elçisi mülki şəxslərin həyatının itirilməsi ilə bağlı başsağlığını ifadə etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə İranın dəstəyi ilə bağlı  həmsöhbətinə minnətdarlığını ifadə etdi.

No:384/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Foreign Minister of the İslamic Republic of İran and Special Envoy
On 28 October 2020, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran and Special Envoy of the President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Abbas Aragchi.
The sides emphasized the existing high-level cooperation between Azerbaijan and Iran and expressed confidence in the further development of these relations in the future.
Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, its consequences and recent escalation in the region was thoroughly discussed by the sides at the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Special Envoy of the President of Iran on the latest escalation in the region, military provocations by the leadership of Armenia, irresponsible statements and actions by the Armenian Prime Minister aimed at increasing tensions in the region and undermining the negotiated settlement of the conflict. Minister stressed that the Armed Forces of Azerbaijan launched counter-offensive measures within its right of self-defense and to protect civilian population of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov especially highlighted the gross violation of international humanitarian law by Armenia and deliberate targeting of peaceful Azerbaijani population. He noted that innocent civilians, including children and women of the cities situated far away from the conflict zone like Ganja, Mingachevir, Barda and etc. have been treacherously attacked by the armed forces of Armenia.
Minister underlined that as it was numerously stated by the President of the Republic of Azerbaijan the ultimate goal of our country is the withdrawal of foreign armed forces from the sovereign soil of Azerbaijan and to restore territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
Special Envoy Seyyed Abbas Aragchi reiterated the official position of Iran on the peaceful settlement of the conflict based on the norms and principles of international law and within the territorial integrity of Azerbaijan. Iranian Special Envoy expressed his condolences on the loss of civilian lives.
Minister Jeyhun Bayramov thanked his counterpart on the support of Iran to the territorial integrity of Azerbaijan.