Mətbuat şərhi 14 oktyabr 2020
No:338/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Niderland Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə keçirilmiş görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 13 oktyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Niderland Krallığının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Paulin Eizemanın etimadnaməsinin surətini qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfir Paulin Eizemanı təyinatı münasibətilə təbrik edərək, onun iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafına töhfə verəcəyinə inandığını bildirib.
Etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edən Paulin Eizema diplomatik fəaliyyəti müddətində ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Azərbaycan və Niderland Krallığı arasında mövcud olan əməkdaşlıq münasibətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib və bu baxımdan mövcud potensialdan tam istifadənin zəruriliyini vurğulayıb. Nazir, həmçinin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında məsləhətləşmələr təcrübəsinin davam etdirilməsi məsələsini qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfirə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasəti, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən hərbi işğalı və bu ərazilərdə yaşayan azərbaycanlıların etnik təmizləmə siyasəti barədə məlumat verib. Ermənistanın son təxribatları, o cümlədən 12-16 iyul tarixində Azərbaycan–Ermənistan dövlət sərhədində həyata keçirdiyi hərbi təxribatı, avqust ayında Goranboyda kəşfiyyat qrupunun təxribatı və 27 sentyabrda Azərbaycana qarşı növbəti təcavüz aktı səfirin diqqətinə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov məlumat verib ki, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan mövqelərini və kəndlərini təkcə cəbhə bölgəsinin yaxınlığında deyil, həm də Gəncə, Mingəçevir, Xızı və Abşeron kimi münaqişə zonasından uzaqda yerləşən şəhərləri də atəşə tutur. Nazir Ceyhun Bayramov humanitar atəşkəsin müəyyən olunduğu vaxtdan sonra belə Ermənistanın azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri qəsdən atəşə tutmaqda davam etdiyini bildirib. Mülki əhali arasında həyatını itirən və yaralanan şəxslər barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Səfir Paulin Eizema, Hollandiyanın bölgədəki artan gərginlikdən, xüsusilə mülki itkilərdən çox narahat olduğunu qeyd edib. Hollandiyanın Avropa İttifaqının mövqeyini izlədiyini və hərbi əməliyyatların dayandırılmasına çağırdığını vurğulayıb.
Nazir Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən işğalçı qüvvələrin tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT TŞ qətnamələrinin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.

Press release 14 October 2020
No:338/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Kingdom of the Netherlands
On October 13, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a copy of the credentials of the newly appointed Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Azerbaijan, Pauline Eizema.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Ambassador Pauline Eizema on her appointment and expressed confidence that she would contribute to the further development of relations between the two countries.
Presenting a copy of her credentials to Minister Jeyhun Bayramova, Pauline Eizema said that she would spare no effort to develop relations between the two countries during her diplomatic career.
The sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the Netherlands. Minister noted the importance of further developing economic relations and stressed the necessity of using full potential in that regard. Continuing the practice of consultations between the Ministries of Foreign Affairs was also underlined by Minister.
Minister Jeyhun Bayramov informed the Ambassador about the aggressive policy of Armenia against Azerbaijan, military occupation of the Azerbaijani territories by Armenia and ethnic cleansing of the Azerbaijanis living in these territories. Recent provocations by Armenia, including the 12-16 July military provocation on the border of Azerbaijan and Armenia, sabotage reconnaissance group’s provocation in August in Goranboy, and the new act of aggression on the 27th of September along the front line was brought to the attention of the Ambassador.
Minister Jeyhun Bayramov informed that the armed forces of Armenia shelled the Azerbaijani positions and villages not only located in the vicinity of the frontline but also the cities situated far from the conflict zone, like Ganja, Mingachevir, Khizi and Absheron. Minister emphasized Armenia’s deliberately shelling the Azerbaijani civilians and civilian objects even after the humanitarian ceasefire was established. The other side was also informed of the killed and injured civilians as a result of the shelling.
Ambassador Pauline Eizema noted that the Netherlands is very concerned about the increased tensions in the region, especially on civilian casualties. She underlined that the Netherlands follows the position of the European Union and calls to the cessation of hostilities.
Minister noted the importance of the implementation of the UN SC resolutions demanding the full and unconditional withdrawal of the occupying forces from all the occupied territories of Azerbaijan.