Qoşulmama Hərəkatının videokonfrans formatında Nazirlər Görüşü
“Bandunq+65: COVİD-19 daxil olmaqla, meydana çıxan qlobal çağırışlara qarşı daha aktual, birləşmiş və effektiv Qoşulmama Hərəkatı”
9 oktyabr 2020-ci il
Bugünkü toplantı Hərəkatımızın təməlini təşkil edən Bandunq Prinsiplərinin 65 illiyini qeyd etmək üçün əla bir fürsətdir.
Altı on illikdən çox bir müddətdə Bandunq prinsipləri beynəlxalq münasibətlərdə ədalət və bərabərliyin təşviqinə töhfə verib, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətlə yanaşmanı təmin edib. Qəbul olunduğu gündən etibarən həmin prinsiplər onlara bağlılığını ifadə edən ölkələri soyuq müharibə dövrünün təlatümlərində bələdçilik edib.
Soyuq Müharibənin və bloklararası qarşıdurmanın bitməsi heç bir şəkildə Bandunq prinsiplərinin aktuallığını və etibarlılığını azaltmamışdır. Tam əksinə, silahlı münaqişələr, təcavüzkar ekspansionist siyasətlər, terrorçuluq, separatizm, transmilli mütəşəkkil cinayətkarlıq və ekstremizm kimi sülhə və inkişafa daha mürəkkəb təhdidlərin olması baxımından bu prinsiplər əvvəlkindən daha çox əhəmiyyət kəsb etməyə başlayıb.
Bu anlayışdan çıxış edərək, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına sədrliliyin prioritetlərindən birini Bandunq prinsiplərinin təşviqi kimi müəyyən etdi. Xüsusilə də təhdidlərlə üzləşdiyimiz həssas bir dövrdə Bandunq ruhunun dəstəklənməsi və gücləndirilməsi, birliyimizi daha da möhkəmləndirməyə və Hərəkatımızın effektivliyini artırmağa imkanlar yaradır.
Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq münasibətlərdə ədalət və qanunun aliliyinin həqiqi müdafiəçisidir. Müxtəlif ideologiyaların nümayəndələri üçün canlı və dinamik bir platforma olaraq, Qoşulmama Hərəkatı dünyanı əhatə edən və beynəlxalq əhəmiyyətli məsələləri həll edir. Təsadüfi deyil ki, bu gün qəbul edəcəyimiz Siyasi Bəyanat beynəlxalq hüququn normaları və prinsiplərinə sadiqliyin əhəmiyyəti, terrorçuluqla mübarizə, birtərəfli məcburetmə tədbirləri, BMT-nin sülhməramlı fəaliyyəti, Hərakatın Covid-19-a cavabı və s. kimi dünya siyasəti gündəminə aid olan məsələlərin geniş spektrini əhatə edən çox əhatəli bir sənəddir. Artmaqda olan təktərəflilikdən ciddi narahatlıq ifadə edən Bəyanat, Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərinin üzləşdiyi çağırışları əks etdirərək, çoxtərəfliliyin qlobal təhlükəsizlik və inkişafa qarşı mövcud olan və ortaya çıxan təhdidlərin aradan qaldırılması üçün yeganə yol olduğunu vurğulayır.
Hamımız bildiyimiz kimi, onsuz da çox kövrək qlobal vəziyyət Covid-19 pandemiyası ilə daha da kəskinləşməkdədir. Qoşulmama Hərəkatının pandemiya və onun üzv dövlətlərə sosial-humanitar təsirinə qarşı operativ və nəticəyönümlü cavabı nümunəvi olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qoşulmama Hərəkatı üzv dövlətləri adından BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının çağırılması təşəbbüsü Hərəkatımızı pandemiyaya qarşı mübarizədə qlobal səylərin mərkəzində yerləşdirdi. COVİD-19 ilə əlaqəli təşəbbüslər, nəinki görünən nəticələr vermiş, eyni zamanda, Hərəkatımızın çoxalan çağırışlara cavabını və operativliyini sınaqdan keçirdi və bunun nəticələri daha da həvəsləndirici olmuşdur.
Təcavüz və digər qanunsuz hərəkətlərə bəraət qazandırmaq məqsədilə ümumdünya səviyyəsində qəbul olunmuş, o cümlədən BMT Nizamnaməsi və Bandunq Bəyannaməsində təsbit edilmiş fundamental dəyərlər, norma və prinsiplərə açıq şəkildə hörmət edilmədiyi və onların təhrif olunduğu şəraitdə dinc, ədalətli və firavan bir dünyanı təmin etmək məqsədinə nail olmaq çox çətindir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının və Hərəkatımızın əsasını təşkil edən norma və prinsipləri pozaraq, Ermənistan 30 ilə yaxındır ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin beşdə birini işğal edir. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində yüz minlərlə azərbaycanlı zorla evlərindən qovulub və məcburi köçkünə çevrilib. Ermənistan, BMT Nizamnaməsini açıq şəkildə pozaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsinə məhəl qoymur.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin qəbulundan ötən 27 il ərzində Ermənistan nəinki Təhlükəsizlik Şurasının tələblərinə məhəl qoymayıb, əksinə sistematik şəkildə və qəsdən işğal olunmuş ərazilərin ilhaqını təmin etmək məqsədini güdür. Buraya, digərləri ilə yanaşı, işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşdırma, tarixi və mədəni irsin talan və məhv edilməsi, təbii sərvətlərin qanunsuz istismarı, ələ keçirilmiş torpaqlarda özəl və ictimai əmlakın mənimsənilməsi daxildir.
Ermənistan tez-tez Azərbaycana qarşı hərbi və digər təxribatlara əl atıb və bu da sülh prosesini pozub və danışıqları mənasız edib. Baş nazir Paşinyanın “Qarabağ Ermənistandır” ifadəsi münaqişənin siyasi həlli cəhdlərinə ciddi zərbə oldu. Son iki ayda cəbhə boyu çox sayda silahın cəmləşdirilməsi və bunun Azərbaycan ərazisinin dərinliyində intensiv təxribat fəaliyyəti ilə müşayiət olunması Ermənistanın yeni bir təcavüz aktına hazırlaşmasının göstəricisi idi. Biz, beynəlxalq ictimaiyyəti bu artan təhlükə barədə lazımi qaydada məlumatlandıraraq, Ermənistanla münasibətləri məhdudlaşdırmağa və bu ölkəni bu cür təhlükəli yoldan çəkinməyə inandırmağa çağırdıq.
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycanın mülki əhali və hərbi qulluqçuları arasında itkilərlə nəticələnmiş Ermənistanın təcavüzünə cavab olaraq, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin dərinliyində sıx məskunlaşmış yaşayış məntəqələrinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri özünümüdafiə hüququ çərçivəsində və beynəlxalq humanitar hüquqa tam riayət etməklə əks-hücum tədbirləri görməyə məcbur oldu.
Növbəti günlərdə, döyüş meydanında bir sıra məğlubiyyətlərlə üzləşən Ermənistan terrora əl atdı və cəbhədən çox uzaq məskunlaşan Azərbaycan şəhərlərinə, o cümlədən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərinə və Cənubi Qafqazın ən böyük su anbarının yerləşdiyi Mingəçevir şəhərinə raketlərlə davamlı olaraq hücum etdi. Nəticədə, onlarla mülki insanlar öldürüldü və ağır yaralandı, tibb və təhsil müəssisələri də daxil olmaqla mühüm mülki infrastruktur ya məhv edildi, ya da onlara ciddi zərər vuruldu.
Ermənistanın açıq-aydın məqsədi beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozmaqla mülki əhalini terrorizə etmək və Azərbaycan cəmiyyətinin daxilində vahimə yaymaqdır. Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrinin Ermənistan ərazisində hədəfi olmadığı barədə ən yüksək səviyyədə verilən bəyanatlara baxmayaraq, Ermənistan, həmçinin üçüncü tərəfləri münaqişəyə cəlb etmək məqsədilə münaqişə coğrafiyasını qəsdən genişləndirməyə çalışır. Azərbaycan suveren torpaqlarında özünümüdafiə çərçivəsində hərəkət edir.
Bu vəziyyətdə, Ermənistan beynəlxalq hüququn normalarına və prinsiplərinə açıq şəkildə məhəl qoymayaraq, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozur, məqsədyönlü şəkildə mülki əhalini və mülki infrastrukturu hədəfə almaqla beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozur. Beynəlxalq ictimaiyyətin üzərinə öz əsaslı mövqeyini nümayiş etdirmək, habelə öz suverenliyi, ərazi bütövlüyünü və əhalisini qorumaq naminə ədalətli mübarizə aparan Azərbaycanla həmrəyliyini ifadə etmək üçün həmişəkindən daha çox vəzifə düşür.
Məsələnin müstəsna əhəmiyyətini və aktuallığını nəzərə alaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi hücumu ilə əlaqədar Azərbaycan Nazirlər Görüşünün xüsusi bəyanatının qəbul edilməsi ilə bağlı təşəbbüslə çıxış edib, sənədin layihəsi üzv dövlətlər arasında geniş şəkildə müzakirə edilib. Fürsətdən istifadə edərək, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri əsasında Qoşulmama Hərəkatının Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə əsaslı dəstəyini bir daha təsdiq edən bəyanat layihəsinin baxılmasında fəal iştirak və töhfəyə görə bütün üzv dövlətlərə öz minnətdarlığımı ifadə edirəm. Qəbul edildikdən sonra, bu bəyannamə Qoşulmama Hərəkatının Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəklə bağlı həmrəyliyə dair prinsipial mövqeyini daha da gücləndirəcəkdir.
Münaqişəni siyasi yollarla həll etmək üçün hələ şans var. Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımalı və silahlı qüvvələrini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dəqiq vaxt cədvəlinə uyğun olaraq çıxarmalıdır. Münaqişənin həlli yalnız BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə uyğun olaraq, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə hörmət əsasında mümkündür.
Gələn il daha bir mühüm hadisəni - Qoşulmama Hərəkatının yaradılmasının 60 illiyini qeyd edəcəyik.
Mövcud olduğu 60 il ərzində Hərəkatımız, özünü beynəlxalq münasibətlər sistemində çoxtərəflilik və sülh naminə diplomatiyanı təşviq edən əsas oyunçulardan biri kimi sübut edib. Təsadüfi deyil ki, Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin təşəbbüsü ilə 24 aprel - 1955-ci il Bandunq Konfransının bağlanış tarixi - BMT Baş Assambleyası tərəfindən Beynəlxalq Çoxtərəflilik və Sülh Naminə Diplomatiya Günü elan edildi.
Bu gün Qoşulmama Hərəkatı qarşısında dayanan əsas vəzifə - əsas prinsiplərinin təbliğ edilməsi və dəstəklənməsi vasitəsilə Hərəkatın rolunu geosiyasi mənzərədəki yeni reallıqlarla uyğunlaşdırmaqdır. Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və inkişafa qarşı ortaya çıxan təhdidlər və çağırışlar fonunda vahid şəkildə və möhkəm dayanmaları həmişəkindən daha çox zəruridir.
Üzv dövlətlərə təsir edən vəziyyətlərlə bağlı vaxtında reaksiya və təsirli vasitələrin tətbiqi çox vacibdir. Qoşulmama Hərəkatı yaranan və təcili diqqət tələb edən vəziyyətlərə dərhal reaksiya göstərməlidir ki, üzv dövlətlər çətin anlarında Hərəkatın gücünə və dəstəyinə arxalana bilsin.
Üzv dövlətlər Hərəkatın onların maraqlarını və prioritetlərini adekvat və vaxtında təmsil etmək, əlaqələndirmək və dəstəkləmək gücünə malik olan dinamik və təsirli bir mexanizmə çevrilməsini təmin etməlidirlər.
Qoşulmama Hərəkatının sədri qismində Azərbaycan Hərəkatın müharibə əleyhinə və sülhsevər, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və onu özəyi ilə çoxtərəfliliyi təşviq edən, qoruyan və gücləndirən qüvvə kimi rolunun və nüfuzunun zənginləşdirilməsi üçün çalışır və bunun üçün öz səylərini əsirgəməyəcəkdir. Biz, Qoşulmama Hərəkatının əsas prinsiplərinin təbliği, onun səmərəliliyinin artırılması, eləcə də üzv dövlətlər arasında birlik və əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində fəal işləyəcəyik.

Today’s meeting is an excellent opportunity to mark the 65th anniversary of the Bandung Principles that constitute the very foundation of our Movement.
In more than 6 decades of its existence, the Bandung Principles have contributed to the promotion of justice and equality in international relations and ensured respect for the norms and principles of international law. Since their inception, the Principles have been navigating the countries that had expressed their adherence to them through the turbulences of the Cold War period.
The end of the Cold War and bloc-to-bloc confrontation has in no way diminished the relevance and validity of Bandung Principles. Quite the contrary, in light of more complex challenges to peace and development, such as armed conflicts, aggressive expansionist policies, terrorism, separatism, transnational organized crime and extremism they have become more important than ever.
Proceeding from this understanding Azerbaijan has identified the promotion of Bandung Principles as one of its chairmanship priorities to the Non-Aligned Movement. Maintaining and further strengthening the spirit of Bandung, especially in such a challenging period that we are going through, enables us to further consolidate our unity and increase the effectiveness of our Movement.
NAM is a true defender of justice and the rule of law in international relations. Being a viable and dynamic platform for the representations of diverse ideologies, NAM addresses the issues plaguing the world and matters of international concern. It is not a coincidence that the Political Declaration that we are going to adopt today is a very comprehensive document that encompasses the broad spectrum of issues pertaining to the agenda of global politics, such as the significance of adherence to the norms and principles of international law, fight against terrorism, unilateral coercive measures, UN peacekeeping activities, NAM’s response to Covid-19 etc. The Declaration, while expressing strong concern over the growing resort to unilateralism, outlines the challenges that NAM Member States continue to face and emphasizes that multilateralism is the only way to overcome existing and emerging threats to global security and development.
As we are all aware, the already fragile global situation has been further exacerbated by the Covid-19 pandemic. Operative and result-oriented response by NAM to the pandemic and its socio-humanitarian impact on the Member States has been exemplary.
UN General Assembly Special Session initiated by the President of the Republic of Azerbaijan on behalf of NAM Member States positioned our Movement at the center of global efforts in the fight against the pandemic. Except for contributing to its increased visibility, COVID-related initiatives have tested the responsiveness and operability of our Movement to the growing challenges, the result of which was encouraging.
The objective of ensuring a peaceful, just and prosperous world is hardly achievable if the universally accepted fundamental values, norms and principles, including those enshrined at the UN Charter and Bandung Declaration, are overtly disregarded and misinterpreted so as to whitewash aggressions and other illegal actions.
In breach of norms and principles which laid the foundation of the United Nations and our Movement, Armenia has been occupying for almost 30 years now one-fifth of internationally recognized territories of Azerbaijan. As a result of military aggression by Armenia, hundreds of thousands of Azerbaijanis were forcefully expelled from their homes and became internally displaced persons. In clear violation of the UN Charter Armenia has been disregarding 4 UN Security Council resolutions which demand immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from the territories of Azerbaijan.
In the past 27 years since the adoption of UN Security Council resolutions, Armenia has not only disregarded the demands of the Security Council, but systematically and deliberately pursued the goal of securing the annexation of the occupied territories. This included, among others, implantation of settlers into the occupied territories, destruction, pillage and looting of historical and cultural heritage, illegal exploitation of natural resources, misappropriation of private and public property in the seized lands.
Armenia frequently resorted to military and other provocations against Azerbaijan that undermined the peace process and rendered the negotiations meaningless. Prime Minister Pashinyan’s statement that “Karabakh is Armenia” was a serious blow to the efforts for finding a political solution to the conflict. Over the past two months, the accumulation of a large number of weapons along the frontline accompanied by intensified subversive activities deep inside the territory of Azerbaijan was indicative of Armenia’s preparation for a new act of aggression. We duly informed the international community about this growing threat by calling for restricting relationship with Armenia and persuading him to refrain from taking such a dangerous path.
Following the aggression by Armenia on September 27, 2020 which caused casualties among civilians and military servicemen of Azerbaijan, the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan was obliged to undertake counter-offensive measures within the right of self-defense and in full compliance with the international humanitarian law in order to ensure the security of densely populated residential areas deep inside the internationally recognized territories of Azerbaijan.
On the following days, having faced a series of defeats on the battlefield, Armenia resorted to terror and launched continuous missile attacks on densely populated cities of Azerbaijan far from the frontline, including Ganja - the second largest city of Azerbaijan and Mingachevir - the city that hosts the biggest water reservoir in the South Caucasus. As a result, tens of civilians were killed and seriously injured, critical civilian infrastructure, including medical and educational facilities, were either destroyed or seriously damaged.
The obvious goal of Armenia is to terrorize the civilian population and spread panic within Azerbaijani society in a blatant violation of international humanitarian law. Armenia also deliberately attempts to expand the geography of the conflict to engage the third parties into the conflict despite numerous statements by Azerbaijan at the highest level that the Armed Forces of Azerbaijan do not have targets in the territory of Armenia. Azerbaijan acts in its sovereign soil within the limits of self-defense.
In this situation, when Armenia clearly disregards the norms and principles of international law, undermines the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, grossly violates international humanitarian law by deliberately targeting civilians and civilian infrastructure, it is incumbent on the international community more than ever to demonstrate principled position and express its solidarity with Azerbaijan in its just struggle to defend its sovereignty and territorial integrity, and protect its population.
Considering the exceptional importance and urgency of the matter Azerbaijan has initiated a special declaration of the Ministerial Meeting in connection with the recent armed attack of Armenia against Azerbaijan the draft of which has been broadly consulted among the Member States. I use this opportunity to express my gratitude to all Member States for their active engagement and contributions during the consideration of the draft declaration which reaffirms NAM’s principled support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and to the settlement of the conflict between Armenia and Azerbaijan on the basis of relevant UN Security Council resolutions. Once adopted, it will further strengthen NAM’s principled stance on solidarity with the Republic of Azerbaijan in support of its independence, sovereignty and territorial integrity.
There is still a chance to resolve the conflict by political means. Armenia must recognize the territorial integrity of Azerbaijan and withdraw its armed forces from the occupied territories of Azerbaijan in accordance with a clear timetable. The solution of the conflict is possible only on the basis of the respect to the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders in accordance with relevant UN Security Council resolutions.
Next year we will mark another important occasion – the 60th anniversary of the establishment of the Non-Aligned Movement.
During 60 years of its existence, our Movement has proved itself to be one of the key players in the international relations system that promotes multilateralism and diplomacy for peace. It is not a coincidence that 24 April – the closing date of the historic Bandung Conference of 1955 – has been declared by the UN General Assembly as International Day for Multilateralism and Diplomacy for Peace upon the initiative of NAM Member States.
The main task before the NAM today is to adjust its role to new realities in the geopolitical landscape by promoting and upholding its founding principles. It is more than ever critical that the NAM Member States remain united and steadfast in view of the emerging threats and challenges to international peace, security and development.
Timely reaction to and application of effective remedies on situations that affect the Member States is of utmost importance. NAM should immediately react to the emerging situations requiring its urgent attention, so that the Member States could rely on the strength and support of the Movement during their hard times.
The Member States should ensure that the Movement is a dynamic and effective mechanism to represent, coordinate and support their interests and priorities in an adequate and timely manner.
In its capacity as the NAM Chair, Azerbaijan spares and will spare no effort towards further enhancing the role and visibility of the Movement as an anti-war and peace-loving force promoting, preserving and strengthening multilateralism with the United Nations at its core. We will actively work on promoting the founding principles of the Non-Aligned Movement, increasing its effectiveness, as well as strengthening unity and cooperation among the NAM Member States.