Mətbuat şərhi 05 oktyabr 2020
No:314/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığına dair məlumatı
4 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının (Aİ) xarici və təhlükəsizlik məsələləri üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borel ilə telefon danışığı baş tutub. Tərəflər arasında bölgədə mövcud olan vəziyyətlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədəki son gərginliklə bağlı məlumat verib. O, Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki şəxslərinin və infrastrukturunun məqsədli şəkildə hədəfə alınması, o cümlədən ölkənin ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərinin raket atəşinə tutulmasını qeyd edib. Ermənistanın mülki şəxsləri atəşə tutması nəticəsində baş vermiş itkilərlə bağlı qarşı tərəfə məlumat verən nazir, bu günədək 24 azərbaycanlı mülki şəxsin qətlə yetirildiyi, 111 nəfərin isə yaralandığını bildirib. Vurğulanıb ki, bölgədəki gərginliyin tam məsuliyyəti Ermənistan rəhbərliyinin üzərindədir.
Cozef Borel bölgədə gərginliyin alovlanmasının ciddi narahatlıq doğurduğunu qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov vurğulayıb ki, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquqa riayət olunması, o cümlədən BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin yerinə yetirilməsi vacibdir.

Press release 05 October 2020
No:314/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell
On October 4, 2020, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Josep Borrell, the High Representative of the European Union (EU) for Foreign Affairs and Security Policy.
Minister Jeyhun Bayramov informed the EU High Representative on the latest increased tensions in the region. He stressed the deliberate targeting of the civilian population and infrastructures by the armed forces of Armenia, including the rocket shelling the second largest city of Azerbaijan Ganja from the territory of Armenia. Informing his interlocutor on the causalities, Minister noted that till now 24 Azerbaijani civilians were killed and 111 injured as a result of shelling by Armenia. It was underlined that all responsibility for escalation lies with the leadership of Armenia.
Josep Borrell said that the increase of tensions in the region causes serious concern.
Minister Jeyhun Bayramov highlighted the importance of obeying the norms and principles of international law, including the international humanitarian law, as well as the implementation of the related UN Security Council resolutions.