Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2020
No:262/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Gürcüstan Xarici İşlər naziri David Zalkaliani arasında keçirilmiş gör
24 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində Gürcüstan Xarici İşlər naziri David Zalkaliani ilə görüşüb.
Nazirlərin təkbətək görüşündən sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibli görüş baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasında yüksək səviyyədə inkişaf edən strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini məmnunluqla qeyd ediblər. Ölkələrimiz arsında və dövlət rəhbərlərimiz səviyyəsində mövcud olan yüksək münasibətlərin yalnız sözdə deyil, əməllərdə də aydın şəkildə özünü nümayiş etdirdiyi qeyd olunub. Qarşılıqlı səfərlərin dövlətlər arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinə müsbət töhfə verdiyi vurğulanıb.
Gürcüstan Xarici İşlər naziri David Zalkaliani Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin 19 sentyabr tarixində yerli kütləvi informasiya vasitələrinə verdiyi müsahibəsində Gürcüstan ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlərin yüksək səviyyədə qiymətləndirildiyini qeyd edib.
Tərəflər ikitərəfli gündəlikdə duran bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlıq münasibətlərinə dair ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar. Enerji və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlıq məsələlərindən bəhs edilərək Cənubi Qaz Dəhlizinin tam istifadəyə verilməsi və genişləndirilməsinin perspektivləri, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Supsa neft kəmərləri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri, habelə Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolunun iki ölkə ilə yanaşı, geniş bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına töhfə verdiyi vurğulanıb. Həmçinin iqtisadi və ticarət sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensialın olduğu və bundan tam istifadə edilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüşdə ölkələrimizin oxşar təhlükəsizlik təhdidləri ilə üzləşdiyi və bununla mübarizədə oxşar baxışın mövcud olduğu vurğulanıb. Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət, xüsusilə də ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi riayət olunmasının zəruri olduğu bildirilib.
Dövlətlərimizin ikitərəfli əməkdaşlıq ilə yanaşı, çoxtərəfli formatlarda da uğurla əməkdaşlıq etdiyi və qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirildiyi qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həll olmamış münaqişələrin bölgənin təhlükəsizliyinə ciddi təhdid doğurduğunu qeyd edib və Azərbaycan-Ermənistan sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi son hərbi təxribatları ilə bağlı həmkarına məlumat verib. Münaqişənin Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü əsasında həllinin vacibliyi vurğulanıb.
Nazirlər pandemiya dövründə ölkələrimiz arasında əlaqələndirmə və əməkdaşlığın yüksək səviyyədə davam etdirildiyini və daşımaların maneəsiz axınının təmin olunduğu bildiriblər.

No:262/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with David Zalkaliani, Foreign Minister of Georgia
On September 24, 2020, Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with David Zalkaliani, Foreign Minister of Georgia within his official visit to Georgia.
After the tête-a-tête meeting, the sides had a meeting in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
The Ministers expressed satisfaction with the high-level development of strategic partnership relations between the two countries. The sides noted that the existence of high-level relations between our countries and heads of states as well is a clear example of current existing relations not only in words but also in deeds. The positive contribution of the reciprocal visits to the further strengthening of relations between the two countries was noted.
Georgian Foreign Minister David Zalkaliani noted that the statement of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on Georgia during his interview with local TV channels on September 19 of the current year are highly appreciated.
The sides discussed the cooperation in various areas of the bilateral agenda, including political, economic, trade, energy, transport, tourism, humanitarian, cultural, and other spheres.
At the meeting, the parties discussed the prospects for the full commissioning and expansion of the Southern Gas Corridor, Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Supsa oil pipelines, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, as well as the Baku-Tbilisi-Kars railway and noted of its contribution to the socio-economic development of the two countries, and also across the wider region. The Ministers noted the great potential for further development of economic and trade relations and the importance of using the full capacity of it.
At the meeting, the parties mentioned that our countries face similar security threats and there is a similar approach to combating them. The importance of respect to the norms and principles of international law, in particular the principles of sovereignty, territorial integrity, and inviolability of internationally recognized borders was stressed.
It was noted that along with bilateral cooperation, our countries successfully cooperate and mutually support each other in multilateral formats.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the protracted conflicts pose a serious threat to the security in the region and informed his counterpart about the recent military provocations committed by the armed forces of Armenia on the Azerbaijan-Armenia border. The importance of resolving the conflict on the basis of the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders was stressed.
The Ministers said that during the pandemic coordination and cooperation between the two countries continued at a high level and unimpeded flow of traffic was ensured.