No:254/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşünə dair məlumatı
18 sentyabr 2020-ci il tarixində Nazir Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Elena Aymone Sessera ilə görüşüb. Görüş zamanı Elena Aymone Sesseranın ölkəmizdəki fəaliyyətinin başa çatdığı bildirilib və Nümayəndəliyin yeni rəhbəri xanım Arian Bauer Nazir Ceyhun Bayramova təqdim edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov xanım Elena Aymonenin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, Azərbaycanın BQXK ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən humanitar layihələri məmnunluqla qeyd edib. Nazir, həmçinin BQXK-nın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni rəhbərinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ağır nəticələrindən, o cümlədən yüz minlərlə insanın fundamental hüquqlarının pozulmasından, işğalçı ölkənin beynəlxalq humanitar hüququn əsas norma və prinsiplərini mütəmadi olaraq pozmasından və mülki şəxsləri və infrastrukturu hədəfə almasından danışan nazir, BQXK-nın bilavasitə mandatına daxil olan girov götürülmüş mülki şəxslər Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin vəziyyəti ilə bağlı məsələyə xüsusi diqqət ayırıb. O, Azərbaycanın humanitar hüququn normaları əsasında “hamının hamıya” prinsipi əsasında əsir və girovların dəyişdirilməsi mövqeyinin Ermənistan tərəfindən qəbul edilmədiyini vurğulayıb. BQXK-nın bu məsələnin həlli istiqamətində səylərinin artırılmasının vacibliyi qeyd olunub.
Öz növbəsində, BQXK nümayəndələri öz mandatları çərçivəsində Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin vəziyyəti ilə mütəmadi maraqlandıqlarını və ailələrinə bu xüsusda məlumat verdiklərini qeyd ediblər.
Görüş zamanı nazir həmçinin BQXK nümayəndələrinə bölgədə yaşanan ən son gərginliklər və Ermənistan rəhbərliyinin məqsədyönlü təxribatçı və təhrikçi fəaliyyəti və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə ciddi xələl gətirməsi barədə məlumat verib.

<p>No:254/20,&nbsp;Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Head of the International Committee of the Red Cross (ICRC) Delegation in Azerbaijan</p>
On September 18, 2020, Minister Jeyhun Bayramov met with Elena Aymone Sessera, Head of the International Committee of the Red Cross Delegation in Azerbaijan. During the meeting, it has been noted that Elena Aymone Sessera completed her tenure in Azerbaijan and the new Head of Delegation Ariane Bauer was introduced to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov expressed appreciation for the activities of Elena Aymone and noted with satisfaction the humanitarian projects implemented in cooperation with the ICRC. The Minister also wished the new Head of the ICRC Delegation in Azerbaijan success in her future endeavors.
Speaking about the grave consequences of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, including the violation of the fundamental rights of hundreds of thousands of people, systematic violation of the basic norms and principles of international humanitarian law by the aggressor state Armenia and the targeting the civilians and infrastructure, the Minister paid a special attention to the condition of Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev, which is under the direct mandate of the ICRC. He stressed that Armenia did not accept the position of Azerbaijan on exchange of captives and hostages on the basis of the principle of "all for all" based on the norms of humanitarian law. The importance of increasing the efforts of ICRC to solve this issue has been noted.
In their turn, the ICRC representatives noted that they were constantly interested in the condition of Dilgam Asgarov and Shahbaz Guliyev within their mandates and informed their families accordingly.
During the meeting, the Minister also informed the ICRC representatives about the latest tensions in the region and the purposeful provocative activities of the Armenian leadership and the serious damage caused to the settlement of the conflict through negotiations.