No:249/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Ermənistan Xarici İşlər naziri Z.Mnatsakanyanın Misir Ərəb Respublikasına səfəri çərçivəsində səsləndirdiyi fikirlər, yüz minlərlə müsəlman azərbaycanlını qanlı etnik təmizləməyə məruz qoyaraq evlərindən didərgin salan, Xocalıda bir gecədə 613 mülki şəxsi yalnız azərbaycanlı və müsəlman olduqları üçün qəddarlıqla qətlə yetirən, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində müsəlman irsini məhv edərək, məscidləri talan edən bir ölkənin rəsmisinin riyakarlığının bariz nümunəsidir
Dövlət siyasətinin ideoloji əsasını terrorçuluq təşkil edən Ermənistan 1980-ci illərin sonu 1990-cı illərin əvvəllərində Azərbaycana qarşı terror əməliyyatlarından geniş istifadə edib. Azərbaycan ərazisində sərnişin avtobusları, qatarları və Bakı metrosunun partlayışı ilə müşahidə olunan 30-dan çox terror aktı nəticəsində 2000-dən çox mülki şəxs həlak olub.
Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf yeddi rayonunun ilhaqında terror vasitələrindən geniş istifadə edən Ermənistanın, hərbi əməliyyatlara xarici ölkələrdən, xüsusilə Yaxın Şərq bölgəsindən olan terrorçu muzdluları cəlb etməsi məlum bir faktdır. Sonradan bu terrorçuları dövlət səviyyəsində qəhrəmanlaşdıran Ermənistanın əsl siması elə ASALA terror təşkilatının rəhbərlərindən olan və Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin işğalında birbaşa iştirak edən qatı terrorçu Monte Melkonian kimilərinin nümunəsində özünü göstərir.
1970-1980-ci illərdə ASALA və digər erməni terror təşkilatları dünyanın 22 ölkəsində 235-dən çox terror aktı törədib. Qardaş Türkiyənin 24 diplomatı erməni terrorçuluğunun qurbanı olub.
Bütün bu sadalananlar fonunda təcavüzkar Ermənistanın Xarici İşlər nazirinin müsəlman ölkələri ilə dostluq və sıx əməkdaşlıqdan bəhs etməsi, regional və qlobal təhlükəsizlikdən danışması cəfəngiyatdan başqa bir şey deyildir.
Təcavüzkar Ermənistanın saxta və cəfəng iddialarını və bəyanatlarını qətiyyətlə rədd edir, bu ölkənin BMT TŞ-nin 1993-cü il tarixli qətnamələri, eləcə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə dair qəbul etdiyi çoxsaylı qətnamələrə əməl etməsini tələb edirik.

No:249/20, Press-release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Armenian Foreign Minister Mnatsakanyan's remarks during his visit to the Arab Republic of Egypt is a clear example of the hypocrisy of an official of the country that expelled hundreds of thousands of Muslim Azerbaijanis from their homes subjecting them to bloody ethnic cleansing, brutally killed 613 civilians in Khojaly overnight for only being Azerbaijanis and Muslims, and looted mosques by destroying Muslim heritage in the occupied territories of Azerbaijan.
Armenia, where terrorism is the ideological basis of state policy, made extensive use of terrorist operations against Azerbaijan in the late 1980s and early 1990s. More than 2,000 civilians have been killed in more than 30 terrorist attacks in Azerbaijan through explosions in passenger buses, trains and the Baku metro.
It is a well-known fact that Armenia, used terrorist means widely to occupy the Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions of Azerbaijan, has recruited terrorist mercenaries for military operations from foreign countries, especially from the Middle East. The real face of Armenia that portraying these terrorists as heroes at the state level, is disclosed in the example of Monte Melkonian, one of the leaders of the ASALA terrorist organization who was directly involved in the occupation of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan.
In 1970-1980, ASALA and other Armenian terrorist organizations committed more than 235 terrorist acts in 22 countries. Twenty-four Turkish diplomats have fallen victim to Armenian terrorism.
Against the backdrop of all this, it is nothing but nonsense for the Foreign Minister of Armenia to talk about friendship and close cooperation with Muslim countries, as well as regional and global security.
We strongly reject aggressor  Armenia's false and absurd claims and statements, and demand that the country comply with the UN Security Council resolutions of 1993, as well as the numerous resolutions adopted by the Organization of Islamic Cooperation on Armenia's aggression against Azerbaijan.