Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2020
No:241/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Polşanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 8 sentyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Rafal Poborskini qəbul etdi.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında mövcud olan yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs edərək, bu xüsusda ali səviyyədə həyata keçirilən səfər mübadilələrinin əməkdaşlığın inkişafına təkan verdiyini qeyd etdi.
Cari ildə dünyanın üzləşdiyi pandemiyaya rəğmən ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın davam etdirildiyini qeyd edən nazir, bu xüsusda Polşa tərəfindən Azərbaycana COVİD-19 ilə mübarizə çərçivəsində göstərilən humanitar yardıma görə minnətdarlığını ifadə etdi.
Səfir Rafal Poborski öz növbəsində, Polşa Xarici İşlər naziri Zbiqnev Raunun səmimi təbriklərini nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırdı. Səfir iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf dinamikasının davam etdirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Tərəflər ölkələrimiz arasında siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsi, eləcə də enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, təhsil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxındır ki, davam edən işğalçı siyasəti, təcavüzkar Ermənistanın işğal edilmiş ərazilərdə həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyəti, Ermənistanın silahlı qüvvələrinin 12-16 iyul tarixlərində iki ölkə sərhədində törətdiyi hərbi təxribatı, eləcə də Ermənistan rəhbərliyinin bölgədə gərginliyin artmasında xidmət edən və münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə xələl gətirən fəaliyyəti barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verdi.
Səfir Rafal Poborski Polşanın şərq qonşuluğu ölkələrində sabitliyin təmin olunmasında maraqlı olduğunu qeyd etdi və Polşa üçün beynəlxalq hüquqa hörmət prinsipinin çox vacib olduğunu diqqətə çatdırdı.

Press release 09 September 2020
No:241/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of Poland to Azerbaijan
On 8 September, 2020 Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the Ambassador of the Republic of Poland to the Republic of Azerbaijan Rafal Poborski.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov mentioned the high-level cooperation existing between both states and noted that the exchange of high-level visits contributes to the development of cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov noted the furthering of cooperation between both states during the year amid pandemic and in this regard expressed his appreciation for the humanitarian aid rendered by Poland in the fight against COVID-19.
Ambassador Rafal Poborski in his turn conveyed the sincere congratulations of the Foreign Minister of Poland Zbigniew Rau to the attention of Foreign Minister Jeyhun Bayramov. Ambassador noted the importance of keeping the dynamics of the development of the relations between both states.
The sides exchanged their views about the issues on the continuation of political consultations between the two states, as well as the opportunities for the enhancement of relations in energy, transportation, agriculture, education, tourism and other areas.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor about the occupation policy of Armenia against Azerbaijan for more than 30 years, the illegal activities conducted by aggressor state Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, the provocation by the Armenian armed forces along the Azerbaijan-Armenia border during July 12-16, 2020, as well as the policy of the leadership of Armenia serving the increase of the tensions in the region and undermining the settlement of the conflict through negotiations.
Ambassador Rafal Poborski noted that Poland is interested in stability in its eastern neighborhood countries and underlined that respect to international law is a basic rule for Poland.