Mətbuat şərhi 08 sentyabr 2020
No:239/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə İran İslam Respublikasının səfiri arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
Bu ilin 7 sentyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov İran İslam Respublikasının ölkəmizə təyin edilmiş yeni səfiri Seyid Abbas Musəvini qəbul edib
İran səfiri etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Seyid Abbas Musəvini Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tərəflər iki ölkə arasında dərin tarixi köklərə əsaslanan dostluq, qardaşlıq və əməkdaşlıq münasibətlərinin qarşılıqlı hörmət və dəstək formasında inkişafından bəhs edib, əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlərin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi yolları üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. Çoxtərəfli platformalarda uğurla əməkdaşlığın davam etdirilməsi məsələləri müzakirə edilib.
Səfir Seyid Abbas Musəvi Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib. Səfir İran İslam Respublikasının Xarici İşlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin ən səmimi arzularını və təbriklərini nazir Ceyhun Bayramovun diqqətinə çatdırıb. İran səfiri ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsində böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüzünü qeyd edərək, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı İranın hər zaman Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan ədalətli mövqeyini dəstəklədiyinə görə minnətdarlığını ifadə etdi.
Öz növbəsində Səfir Seyid Abbas Musəvi münaqişə məsələsində və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə münasibətdə İranın Azərbaycanın mövqeyini dəstəklədiyini və ölkəsinin münaqişənin həlli üzrə kömək etməyə hər zaman hazır olduğunu vurğuladı.
Görüşdə tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında müzakirələr apardılar.

Press release 08 September 2020 01:19
No:239/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the Islamic Republic of Iran Seyyed Abbas Mousavi
08 September 2020 01:19
On September 7, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Seyyed Abbas Mousavi, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan.
The Ambassador of Iran presented a copy of his credentials to Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
Foreign Minister Jeyhun Bayramov congratulated Seyyed Abbas Mousavi on his appointment as the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic Azerbaijan and wished him every success in his future endeavors.
The sides discussed the successful development of the bilateral relations between Azerbaijan and Iran in the spirit of mutual respect and support based on the principles of friendship, brotherhood, and cooperation that has deep historical roots, also exchanged views on the effective implementation of the issues of bilateral agenda. The issues of further successful cooperation within multilateral platforms were also discussed.
Ambassador Seyyed Abbas Mousavi noted that he will spare no efforts to further develop relations between the two countries during his diplomatic tenure. Ambassador conveyed to the attention of Jeyhun Bayramov the sincere wishes and congratulations of the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif. He stressed that there is great potential for deepening of the bilateral relations.
Minister Jeyhun Bayramov noted the continued aggression by Armenia against Azerbaijan and expressed appreciation for the support of Iran to the just position of Azerbaijan based on norms and principles of international law on the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict.
Ambassador Seyyed Abbas Mousavi emphasized the support by Iran to the position of Azerbaijan with regard to the conflict and the occupied territories of Azerbaijan and the readiness of his country to provide assistance in the settlement of the conflict.