No:236/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan XİN-in nümayəndəsinin bu ilin 2 sentyabr tarixində mətbuat konfransı zamanı səsləndirdiklərinin şərh olunmasına dair KİV-in müraciətini cavablandırır.
Cavab: Təcavüzkar Ermənistanın son zamanlar Xarici İşlər naziri səviyyəsində verdiyi açıqlamalarda münaqişənin sülh yolu ilə həlli danışıqlarının bərpa olunması cəhdlərini müşahidə edirik. Hətta bu cəhdləri Azərbaycan Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiyaya rəsmi səfəri zamanı səsləndirdiyi bəyanatlarla əlaqələndirmək istəyi də göz qabağındadır. Ceyhun Bayramovun Moskva XİN-də mətbuat brifinqində söylədiklərini yəqin ki, Ermənistan tərəfi yaxşı dinləyib; belə ki, nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyinin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, başda BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri olmaqla beynəlxalq təşkilatların sənəd və qətnamələrinə əsaslandığını və münaqişənin sülh yolu ilə həlli çərçivəsində Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad olunması və məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qayıtmasının zəruri olduğunu vurğulayıb. Bu, Azərbaycanın dəyişilməz mövqeyidir və münaqişənin tənzimlənməsi üzrə aparılan istənilən danışıqların məğzini məhz Ermənistanın işğalçı siyasətinin nəticələrinin aradan qaldırılması təşkil etməlidir.
Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarından Ermənistanın işğalçı qüvvələri çıxacağı təqdirdə, nə atəşkəsə, nə onun möhkəmləndirilməsinə, nə də araşdırma mexanizminə ehtiyac qalmayacaq.
Görünən odur ki, Ermənistan yenə də riyakarlıqla məşğuldur. Bir tərəfdən sülh prosesindən danışdığı halda, digər tərəfdən iki ölkənin sərhədinin Tovuz istiqamətində törətdiyi təxribatın ardınca təmas xəttində sabotaj aktı törətməyə cəhd göstərmiş, Azərbaycan şəhərlərinin bombalanması hədələri ilə çıxış etmiş və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz məskunlaşdırma siyasətini davam etdirməkdədir.
Bundan əlavə, Ermənistan Baş nazirinin və Xarici İşlər nazirinin danışıqlar prosesinə qeyd-şərtlər irəli sürməsi və heç bir hüquqi, siyasi əsası olmayan iddialarla çıxış etməsi danışıqların pozulması məqsədi daşıyır.
O ki qaldı, Ermənistan XİN-in mətbuat katibinin Rusiyanın Ermənistanı silahlandırması ilə bağlı Azərbaycanın rəsmi mövqeyinə, Azərbaycanın diplomatik potensialına dair fikir bildirilməsinə, qısa şəkildə onu deyə bilərəm ki, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan öz milli maraqları əsasında müstəqil xarici siyasət yürüdür və Azərbaycan diplomatları bu siyasəti layiqincə həyata keçirirlər. Tarixən digər dövlətlərin xarici siyasətində bir alət olan, 29 illik müstəqillik dövründə belə müstəqil siyasət yürütməyin nə olduğunu bilməyən Ermənistanın diplomatik potensial əldə etmək üçün ən azı növbəti 29 ilə ehtiyacı var.

<p>No:236/20, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to the media's request to comment on what the representative of the Armenian Foreign Ministry said at a press conference on 2 September of this year.</p>
Answer: In recent statements of the Foreign Minister of the aggressor state Armenia we observe the attempts for the restoration of talks on a peaceful solution of the conflict. Obviously, there is a desire to link these attempts with the statements made by the Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov during his official visit to Russia. Probably the Armenian side carefully listened to the words of Jeyhun Bayramov during the press briefing at the Foreign Ministry in Moscow; thus Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Azerbaijan's position on the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict is based on the norms and principles of international law, as well as the documents and resolutions of international organizations, primarily the UN Security Council resolutions, and underlined the importance of the liberation of the Azerbaijani territories and the return of IDPs to their homes as part of a peaceful settlement of the conflict. This is the firm position of Azerbaijan, and elimination of the consequences of the aggressive policy of Armenia should constitute the essence of any negotiations on the settlement of the conflict.
If the Armenian occupying forces withdraw from the internationally recognized Nagorno-Karabakh and surrounding regions of Azerbaijan, there will be no need for a ceasefire, or its strengthening, or an investigation mechanism.
Apparently, Armenia is still engaged in hypocrisy. While speaking about the peace process, on the one hand, it attempted, on the other hand, for sabotage infiltration in the line of contact after the provocation on the border between the two countries in the direction of Tovuz, and threatened to bomb Azerbaijani cities along with continuing its policy of illegal settlement in the occupied territories of Azerbaijan.
Furthermore, the setting of conditions for the negotiation process by the Armenian Prime Minister and the Foreign Minister, as well as their coming up with claims that have no legal or political basis is aimed at disrupting the talks.
As for the commenting by the press secretary of the Armenian Foreign Ministry on Azerbaijan's official position regarding the armament of Armenia by Russia, as well as Azerbaijan's diplomatic potential, I can briefly say that, unlike Armenia, Azerbaijan pursues an independent foreign policy based on its national interests, and Azerbaijani diplomats adequately implement this policy. Historically being a tool in the foreign policy of other countries, Armenia, which has not even learned what it is to pursue an independent policy during the 29 years of its independence, needs at least another 29 years to gain diplomatic potential.