No:228/20, Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədr müavini, Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının həmsədri Aleksey Overçuk ilə görüşünə dair AR XİN Mətbuat xi
Rusiya Federasiyasına rəsmi səfəri çərçivəsində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyası Hökumətinin sədr müavini, Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının həmsədri Aleksey Overçuk ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələr üzrə hərtərəfli əməkdaşlığından məmnunluq ifadə edildi. İqtisadi Əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın cari ilin iyun ayında keçirilən son iclası zamanı razılaşdırılan məsələlərin həyata keçirilməsi, eləcə də müxtəlif istiqamətlər üzrə qarşılıqlı fəaliyyətə dair yol xəritələrinin reallaşdırılmasına dair fikir mübadiləsi aparıldı.
Tərəflər humanitar, mədəniyyət və təhsil sahələrində əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi mövzularını müzakirə etdilər. Regionlararası əməkdaşlığın genişləndirilməsi və bu əməkdaşlığı təşviq edən tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyəti vurğulandı.
Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşları, o cümlədən Rusiya şirkətlərinin maşınqayırma, əczaçılıq, dəmiryolu və digər sahələrdə istehsala sərmayə qoyuluşu məsələsi müzakirə edildi.
İqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyəti olan Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi və Samur çayı üzərində tikilmiş yeni körpünün istifadəyə verilməsinin qarşılıqlı əlaqələrə təkan verəcəyi qeyd edildi.

<p>No:228/20,&nbsp;Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Alexei Overchuk, the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, co-chair of the Azerbaijan-Russia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation</p>
Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Alexei Overchuk, the Deputy Prime Minister of the Russian Federation, co-chair of the Azerbaijan-Russia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in the framework of his visit to the Russian Federation.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the comprehensive cooperation in various fields between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation.
The sides exchanged views on the implementation of the agreements reached at the last meeting of the Intergovernmental Commission on Economic Cooperation in June of this year, as well as the implementation of roadmaps for various cooperation areas.
The interlocutors discussed issues of strengthening cooperation in the humanitarian, cultural and educational spheres.
The importance of expanding inter-regional cooperation and holding events to promote this cooperation was also stressed.
At the meeting, the sides discussed mutual investments, including investments of Russian companies in engineering, pharmaceuticals, railways and other fields. It was noted that the commissioning of the North-South transport corridor and a new bridge over the Samur River, which are of special importance for the development of economic and trade relations, will give impetus to mutual relations.