Mətbuat şərhi 15 avqust 2020
No:218/20, AR XİN Mərbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Yaponiyanın ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
Cari ilin 14 avqust tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Yaponiyanın Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Cuniçi Vadanı qəbul edib.
Səfir Cuniçi Vada etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Cuniçi Vadanı Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Yaponiya arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif sahələrdə uğurlu inkişafı qeyd olunub. Xüsusilə siyasi, iqtisadi, mədəni, turizm, kənd təsərrüfatı, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın cari səviyyəsindən məmnunluq ifadə edilib və əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı Yaponiya səfirinə məlum verərək, bölgənin təhlükəsizliyinə ən böyük hədə olan münaqişənin həlli ilə bağlı Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri başda olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətin münaqişənin həlli ilə bağlı sərgilədiyi mövqe haqqında qarşı tərəfə məlumat verilib.
Səfir Cuniçi Vada Ceyhun Bayramovu Xarici İşlər naziri təyin olunması münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycanda diplomatik fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

Press release 15 August 2020
No:218/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of the Foreign Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of Japan to Azerbaijan
On August 14, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of Japan Junichi Wada to the Republic of Azerbaijan.
Ambassador Junichi Wada presented a copy of his credentials to Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
The Minister congratulated the Ambassador of Japan on his appointment and wished him every success in his future endeavors.
The successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Japan in various fields has been noted at the meeting. The satisfaction was expressed about the current level of cooperation in political, economic, cultural, tourism, agriculture, education, and other fields, and the views exchanged on the further development of these relations.
Briefing the Japanese Ambassador on the Armenia-Azerbaijani Nagorno Karabakh conflict, which is one of the biggest threats to regional security, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the position of Azerbaijan on the settlement of the conflict based on the norms and principles of international law. The information has been provided on the stance of the international community on the conflict settlement, including the related UN Security Council resolutions.
Ambassador Junichi Wada congratulated Jeyhun Bayramov on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan. He underlined that he would spare no effort to further develop relations between the two countries during his diplomatic tenure in Azerbaijan.