Mətbuat şərhi 31 iyul 2020
No:206/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
30 iyul 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Örl Litzenberqeri qəbul edib.
Görüş zamanı tərəflər ölkələr arasında bir çox sahələrdə mövcud olan geniş əməkdaşlıq münasibətlərindən, o cümlədən enerji sahəsində əməkdaşlıq, Azərbaycan-ABŞ İqtisadi Tərəfdaşlıq Komissiyasının fəaliyyəti, qlobal təhlükəsizlik məsələlərində əməkdaşlıq, COVİD-19 epidemiyası ilə mübarizədə həmrəylik və digər məsələləri müzakirə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan beynəlxalq sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən sonuncu hərbi təxribat, Ermənistanın əvvəlcədən planlaşdırılmış bu təcavüz aktı ilə güddüyü məqsədləri, habelə təxribat zamanı Azərbaycanlı mülki şəxslərin və infrastrukturların məqsədli şəkildə hədəfə çevrilməsi və bir nəfər mülki şəxsin öldürülməsi faktını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb. Azərbaycanın münaqişənin həlli üzrə danışıqların davam etdirilməsinin tərəfdarı olduğunu, lakin bu danışıqların imitasiya yox, mahiyyət üzrə aparılan real danışıqlar olmasının zəruriliyi vurğulanıb.
Səfir Örl Litzenberqer Xarici İşlər naziri təyinatı ilə əlaqədar Ceyhun Bayramova təbriklərini çatdırıb və yeni vəzifəsində ona uğurlar arzulayıb. Səfir fürsətdən istifadə edərək Qurban bayramı münasibətilə də təbriklərini bildirib.
Azərbaycanın ABŞ üçün mühüm tərəfdaş ölkəsi olduğu və tərəflərin bir sıra qarşılıqlı maraqları bölüşdüyü qeyd olunub.

Press release 31 July 2020
<p>No:206/20,&nbsp;Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the United States of America to the Republic of Azerbaijan</p>
On July 30, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador of the United States of America to the Republic of Azerbaijan Earle Litzenberger.
During the meeting, the sides discussed the wide range of cooperative relations between the two countries in many areas, including energy cooperation, the activities of the Azerbaijan-US Economic Partnership Commission, cooperation in global security issues, and solidarity in combating the COVID-19 pandemic and other issues.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, as well as the latest military provocation committed by the Armenian armed forces in the direction of Tovuz district of the Azerbaijan-Armenian border, the intentions standing behind this pre-planned act of aggression by Armenia, as well as deliberate targeting the Azerbaijani civilians and the infrastructures and killing of one Azerbaijani citizen. It was stressed that Azerbaijan supports the continuation of negotiations on the settlement of the conflict and that it is necessary to hold real and substantive negotiations, rather than imitating the talks.
Ambassador Earle Litzenberger conveyed his congratulations to Jeyhun Bayramov with regard to his appointment as the Minister of Foreign Affairs and wished him success in his new position. The Ambassador also took the opportunity to congratulate the Minister on the occasion of Eid al-Adha.
It was noted that Azerbaijan is an important partner country for the United States and that the parties share a number of mutual interests.