Mətbuat şərhi 29 iyul 2020
No:205/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun İndoneziya Respublikasının səfiri ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 28 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov İndoneziya Respublikasının ölkəmizdəki səfiri cənab Husnan Bey Fananieni diplomatik müddətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul etdi.
Nazir ölkələr arasındakı həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli müstəvilərdə əməkdaşlığın intensiv şəkildə inkişaf etdiyini məmnunluqla qeyd etdi. O, ölkələrimizin müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığını vurğuladı.
İndoneziyanın Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə birmənalı dəstək mövqeyinə görə nazir Ceyhun Bayramov İndoneziya səfirinə təşəkkürünü ifadə etdi.
Nazir, həmçinin qarşı tərəfə Ermənistanın bölgədə sülh və təhlükəsizliyə təhdid törədən təcavüzkar siyasəti, o cümlədən bu ilin 12 iyul tarixində iki dövlətin beynəlxalq sərhədi boyu Azərbaycanın Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin öncədən planlaşdırdığı növbəti hərbi təxribatı barədə məlumat verdi. Bu təxribat ilə məqsədlərinə nail olmayan Ermənistanın beynəlxalq ictimaiyyətin qətiyyətli mövqeyi ilə üzləşdiyi vurğulandı.
Səfir Husnan Bey Fananie Xarici İşlər naziri təyinatı ilə əlaqədar Ceyhun Bayramova səmimi təbriklərini çatdırdı. Daha sonra o, iki dövlət sərhədində yaşanan gərginlik nəticəsində həyatlarını itirən şəhidlərin ailələrinə və Azərbaycan hökumətinə baş sağlığını bildirdi. O, İndoneziyanın Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstəyinin birmənalı olduğunu qeyd etdi.
Səfir fəaliyyəti dövründə iki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi istiqamətində səylərin göstərildiyini qeyd edərək, bu xüsusda bir sıra sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı potensialının mövcud olduğunu söylədi. O, iki ölkə arasında səfər mübadiləsinin, bu münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsinə töhfə verəcəyindən əminlik ifadə etdi.

No:205/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of the Republic of İndonesia
29 July 2020 07:32
On July 28, 2020, Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador of the Republic of İndonesia to the Republic of Azerbaijan Husnan Bey Fananie upon the termination of his diplomatic mission.
Minister noted with satisfaction the intensive development of relations between the countries both in bilateral and multilateral frameworks. He stressed the development of cooperation between both states within international organizations, in particular within the Organization of Islamic Cooperation and Non-Aligned Movement.
Minister Jeyhun Bayramov expressed his appreciation to the Indonesian side for demonstration of the firm position with regard to the respect of the sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
Further Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the aggressive policy of Armenia, which threatens peace and security in the region, as well as about the pre-planned military provocation committed by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz district of the Azerbaijan-Armenian border on July 12, 2020. It was noted that Armenia couldn’t achieve any goal by this provocation, on the contrary, faced with firm position of the international community.
Ambassador Husnan Bey Fananie conveyed his congratulations to Jeyhun Bayramov with regard to his appointment of the Minister of Foreign Affairs. Further, he expressed his condolences to the Azerbaijan Government in general and the families of martyrs who lost their lives as a result of tension between two states. Ambassador noted the firm position of Indonesia with regard to the respect of sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
While mentioning the efforts provided during his term regarding the development of relations between both states, Ambassador noted the existing potential of development of cooperation in various spheres.
Ambassador also emphasized that the exchange of visits would contribute to the further development of relations between the two states.