No:116/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində təcavüzkar Ermənistan tərəfindən təşkil olunan qondarma “andiçmə” ilə bağlı Ermənistan XİN-in şərhinə münasibət bildi
22 may 2020 05:19
Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarında təşkil olunan “andiçmə” ilə bağlı şounu Ermənistan XİN-in “demokratik proses” adlandırması bu təcavüzkar ölkənin mahiyyətini göstərməklə yanaşı, demokratiya anlayışından nə qədər uzaq olduğunu göstərir. Digər dövlətin beynəlxalq tanınmış ərazisini işğal edib, oradakı insanları etnik təmizləməyə məruz qoyub, insan hüquqlarını kobudcasına pozmaq müasir beynəlxalq hüquqi dildə təcavüz adlanır, demokratiya yox.
Ermənistan XİN-in istinad etdiyi “xalq” ifadəsinə gəldikdə isə, birincisi Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki ermənilər xalq yox, bu bölgədə yaşayan erməni icmanı təşkil edir. İkincisi, xalqların öz müqəddəratını müəyyən etmə prinsipindən danışmaq üçün isə, Ermənistan XİN-i əvvəlcə bu prinsipin nə demək olduğunu öyrənməli, Helsinki Yekun Aktını oxumalı, daha sonra bu prinsiplərə düzgün istinadlar verməlidir.
İşğalçı ölkənin şərhində sülhdən bəhs etməsi isə riyakarlığın son həddidir. Sülhü düşünən ölkə işğalçılıq siyasəti yürütməz, sülh istəyən ölkə, danışıqlar prosesinə əngəl törətməz və nəhayət, sülhü dəstəkləyən tərəf elə sülhün özünə başlıca təhdid olmaz.

<p>No:116/20,&nbsp;Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Leyla Abdullayeva answers the media's question on the Armenian Foreign Ministry's comment regarding the so-called &ldquo;inauguration&rdquo; organized by the aggressor state Armenia in the occupied territories of Azerbaijan (En/Ru)</p>
The fact that the Armenian Foreign Ministry called the show around the so-called “inauguration” in the occupied territories of Azerbaijan a “democratic process” testifies not only the true nature of this aggressor state but also how far it is from the concept of democracy. The occupation of the internationally recognized territory of another state, the ethnic cleansing of the people living there, thus a gross violation of human rights is called aggression in the language of modern international law, not democracy.
As regards the term “people”, to which the Armenian Foreign Ministry refers, firstly, the Armenians in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan are not the people, but the Armenian community living in this region. Secondly, in order to talk about the principle of self-determination of peoples, the Armenian Foreign Ministry must first find out what this principle means, read the Helsinki Final Act, and only then refer to this principle.
The fact that the aggressor country speaks about peace in its statements is the highest degree of hypocrisy. A country that wants peace will not pursue a policy of aggression, a country that seeks peace will not impede the negotiations process, and, finally, a supporter of peace will not be a serious threat to the peace itself.