No:033/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Ermənistan XİN-in Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin “Sarıbekyan və Balayan Azərbaycana qarşı” qərarı ilə bağlı bəyanatına dair münasibətin bildirilməs
Cavab: Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin bu ilin 30 yanvar tarixində qəbul edilmiş “Sarıbekyan və Balayan Azərbaycana qarşı” adlı qərarı yekun deyil və 3 ay ərzində Azərbaycan tərəfinin bu qərarı Məhkəmənin Böyük Palatasına şikayət etmək haqqı var. Hazırda bu xüsusda tərəfimizdən müvafiq araşdırmalar aparılır.
Vurğulamaq istərdim ki, AİHM-in sözügedən qərarı heç də yekdilliklə qəbul olunmayıb və Azərbaycanlı hakim Lətif Hüseynov müzakirələr zamanı xüsusi rəylə çıxış edib.
Xatırladırıq ki, Ermənistan vətəndaşı Manvel Sarıbekyan 2010-cu ilin 11 sentyabr tarixində Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttinin şimal-qərb istiqamətində bir neçə nəfərdən ibarət olan erməni təxribat qrupunun qarşısı alınarkən kəşfiyyatçıya aid olan bir sıra ləvazimatlarla birlikdə yaxalanıb. Oktyabrın 5-də isə o intihar edib və faktla bağlı Bakı Hərbi prokurorluğunda cinayət işi açılıb.
İndiki Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti 1980-ci illərin sonlarında daha da kəskinləşdi və 1988-89-cu illərdə Qafan rayonundan azərbaycanlıların qovulması ilə məcburi deportasiya kulminasiya həddinə çatdı. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunu hərbi işğal edən Ermənistan bu bölgənin yerli azərbaycanlı əhalisinə qarşı qanlı etnik təmizləmə həyata keçirdi və nəticədə yüz minlərlə azərbaycanlı məcburi köçkünə çevrildi. İşğalçılıq siyasəti zamanı mülki əhaliyə qarşı xüsusi qəddarlıq törədən Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1992-ci ilin 26 fevral tarixində Xocalıda yalnız bir gecədə 613 mülki azərbaycanlını vəhşicəsinə qətlə yetirməsi beynəlxalaq ictimaiyyət tərəfindən qətiyyətlə pislənir və soyqırım kimi tanınır.
Ermənistanın təcüvüzü nəticəsində 3889 azərbaycanlı itkin düşüb və Ermənistan əsirliyində saxlanılan yüzlərlə insan isə ağır işgəncələr nəticəsində həyatını dəyişib.
Ermənistan XİN-ə onu da xatırladırıq ki, məhz Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi Böyük Palatasının 16 iyun 2015-ci il tarixli “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi ilə bağlı qərarında işğalçı tərəf kimi Ermənistanın məsuliyyəti bir daha təsbit olunub və işğal olunmuş ərazilərimizdəki qanunsuz qurumun Ermənistanın hərbi, siyasi, maliyyə və digər dəstəyi hesabına mövcudluğu təsdiqlənib.
Ermənistan XİN-in bu bəyanatı bu ölkənin Xarici İşlər nazirinin özünün qəbul etdiyi birgə bəyanatlardakı iki ölkə əhalisinin sülhə hazırlanması fikri ilə tam ziddir və Ermənistan rəhbərliyinin əsl niyyətini ifşa edir.

<p>No:033/20,&nbsp;Head of the Press Service Department of the MFA of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva responds to question of the media on the statement of the Armenian MFA on the European Court of Human Rights ruling on &ldquo;Saribekyan and Balayan vs Azerbaijan&rdquo; case</p>
Answer: The ruling of the European Court of Human Rights on “Saribekyan and Balayan vs Azerbaijan” case of 30 January 2020 is not a final decision and the Azerbaijani side has the right to bring the case to the Grand Chamber within 3 months. Currently, this issue is being examined by our side.
Let me stress that the decision was not taken unanimously and the Azerbaijani judge Latif Huseynov presented special opinion in this regard.
I would like to remind that the Armenian citizen Manvel Saribekyan was detained on September 11, 2010, with several espionage equipment, while a group of Armenian saboteurs were prevented on the north-west direction of the line of contact of the armed forces of Armenia and Azerbaijan. On October 5, he committed suicide, and a criminal case was launched at the Baku Military Prosecutor's Office.
The Armenian policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis living in the territory of present-day Armenia was further aggravated in the late 1980s and forced expulsion reached its culmination by violent deportation of Azerbaijanis from the Gafan region in 1988-89. By military occupation of Nagorno-Karabakh and surrounding 7 districts of Azerbaijan, Armenia perpetrated ethnic cleansing against the Azerbaijanis residing in these territories and hundreds of thousands of Azerbaijanis became internally displaced persons. The cruelty of the armed forces of Armenia targeting the civilian population during the aggression and the brutally killing of 613 Azerbaijani civilians only in one night on February 26, 1992 in Khojaly town is firmly condemned by the international community and recognized as genocide.
As a result of the Armenian aggression, 3889 Azerbaijanis went missing and hundreds of people held in Armenian captivity died as a result of severe tortures.
We remind the Armenian MFA that exactly the ECHR ruling of “Chiragov and others vs Armenia” of 16 June 2015 affirmed the responsibility of Armenia for aggression against Azerbaijan and it was confirmed that the illegal regime in our occupied territories “survives by virtue of the military, political, financial and other support given to it by Armenia”.
The statement of the MFA of Armenia is completely contradictory with the joint statements calling for the preparation of populations of both countries for peace, adopted by the Minister of Foreign Affairs of Armenia as well, and it reveals the true intentions of the leadership of Armenia.