No:009/20, Azərbaycan və Çili Xarici İşlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktublarının mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycanın Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Çilinin Xarici İşlər naziri Teodoro Ribera Neumann iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktublarının mübadiləsi həyata keçiriblər.
Nazir Elmar Məmmədyarov məktubunda həmkarı Azərbaycan Respublikası ilə Çili Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə həmkarı Teodoro Ribera Neumannı təbrik edib.
Məktubda Elmar Məmmədyarov qeyd edib ki, iki dövlət arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşma ruhunda genişlənən əməkdaşlıq ikitərəfli və çoxtərəfli dialoqun inkişaf etdirilməsinə imkan vermişdir. Nazir hər iki ölkədə səfirliklərin açılmasının və ötən il Çiliyə rəsmi səfərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına yeni təkan verəcəyini ifadə edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Çilinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində də qeyd olunduğu kimi, Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həlli istiqamətində göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Xarici İşlər naziri ötən illər ərzində qurulan əməkdaşlığın hazırkı səviyyəsinin və gələcək tərəfdaşlıq üçün mövcud potensialın iki ölkə arasında əməkdaşlığın ortaq maraqlar naminə daha da genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar açdığını qeyd edib. Nazir, ortaq maraq və dəyərlərə əsaslanan iki ölkə arasında mövcud çoxşaxəli əməkdaşlığın inkişafı, xüsusilə Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi, eləcə də Sakit Okean Alyansına müşahidəçi kimi üzvlüyü çərçivəsində əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birgə səylərin davam etdiriləcəyinə əmin olduğunu bildirib.
Öz növbəsində Çilinin Xarici İşlər naziri Teodoro Ribera Neumann, Çili ilə Azərbaycan arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Nazir Teodoro Ribera Neumann hər iki ölkədə səfirliklərin açılmasının əhəmiyyətini qeyd edib və Nazir Elmar Məmmədyarovun 2019-cu ildə Çiliyə rəsmi səfərini vurğulayaraq səfər çərçivəsində keçirilən səmərəli görüşlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyini bildirib.
Çili Xarici İşlər naziri Azərbaycanın Sakit Okean Alyansına müşahidəçi ölkə kimi üzv olmasını Çili və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişafında əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirib. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi müddətində ölkəmizə uğurlar arzu edib.
Nazir Çili və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın bundan sonra daha da genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi üçün aparılan birgə səylərin davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.

No:009/20, Azerbaijan and Chile Foreign Ministers had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Chile Teodoro Ribera Neumann had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Minister Elmar Mammadyarov in his letter congratulated his colleague Teodoro Ribera Neumann on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Chile.
In the letter, Elmar Mammadyarov noted that the broadening cooperation based on the spirit of friendship and mutual understanding has enabled both states to develop bilateral and multilateral dialogue between two nations. Minister emphasized that establishment of the Embassies in both countries and his recent visit to Chile would give a new impetus to the development of bilateral relations.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his appreciation for valuable support of Chile to the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict based on the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan, as stated in the relevant UN Security Council resolutions.
Foreign Minister highlighted that the current level of cooperation established over the past years and the existing potential for future partnership create great opportunity for further expansion of cooperation for the benefit of both countries.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his confidence that the joint efforts will continue for the development of multidimensional cooperation between the two countries based on common interests and values, as well as for the strengthening of ties, in particular within the chairmanship of Azerbaijan in the Non-Aligned Movement, and participation in the Pacific Alliance as observer.
In his turn, Foreign Minister Teodoro Ribera Neumann expressed his congratulation on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Chile and Azerbaijan.
Minister Teodoro Ribera Neumann stressed the importance of establishment of Embassies in both countries and underlined the official visit of Minister Elmar Mammadyarov  to Chile in 2019, emphasizing that fruitful meetings within the framework of the visit would have a positive impact on the development of bilateral relations.
The Minister of Foreign Affairs of Chile noted the accession of Azerbaijan as an observer country to the Pacific Alliance as an important event in the development of cooperation between Chile and Azerbaijan. He wished success to Azerbaijan during its chairmanship of the Non-Aligned Movement.
Minister Teodoro Ribera Neumann expressed confidence that the joint efforts to further expand and strengthen cooperation between Chile and Azerbaijan will continue.