Mətbuat şərhi 07 avqust 2019
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Ermənistan baş naziri Nikol Paşinyanın Azərbaycan Respublikasının Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsinin Xankəndi şəhərinə qanunsuz səfəri zamanı səsləndirdiyi təxribatçı fikirlərinə münasibətdə qəti mövqeyimizin əks olunduğu 6 avqust tarixli bəyanatına Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin kifayət qədər xaotik və məntiqi izahı olmayan cavabı diqqətimizi cəlb etdi.
Hesab edirik ki, Azərbaycana qarşı silahlı təcavüz həyata keçirərək ölkəmizin Dağlıq Qarabağ və ətraf bölgələrini qanunsuz güc tətbiqi ilə işğal edən, bu ərazilərdəki azərbaycanlı əhaliyə qarşı tam etnik təmizləməni həyata keçirən və Xocalı şəhərində soyqırımı aktı törədən Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycanı sivil normalara və ədəb-ərkana riayət etməməkdə, habelə dözümsüzlükdə ittiham etməyə cəhd edə biləcək subyektlər sırasında ən sonuncudur.
Üstəlik, Ermənistan XİN-i Azərbaycan hökumətini N.Paşınyanın Xankəndidə Ermənistan, Qarabağ və diaspor üçün "birlik, həmrəylik, inkişaf və tərəqqi" mövzusunda etdiyi çıxışının mahiyyətini və məzmununu başa düşməməkdə inandırmağa çalışır. Bu ölkənin baş nazirinin arxasınca, “nəcib niyyətini” oxşar və yöndəmsiz şəkildə izah edən Ermənistan XİN-i faktiki olaraq, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinə münasibətdə rəsmi Yerevan tərəfindən anneksiya siyasətinin aparıldığını etiraf edir.
Ermənistan tərəfinin Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli üzrə ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinin məntiqinə xələl gətirən belə bir qeyri-adekvat yanaşmanı nümayiş etdirməsi regional gərginliyə səbəb olur və bunun məsuliyyəti tam şəkildə Ermənistanın üzərinə düşür. Ermənistan XİN-in başa düşməkdə çətinlik çəkdiyi, Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin 6 avqust tarixli və kifayət qədər aydın yazılmış bəyanatında məhz bu sözlər qeyd edilir.

No:221/19, Commentary by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan (En/Ru)
Quite chaotic and lacking in logic reaction of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia to the statement issued by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on August 6, this year attracted our attention. In our statement, a principled position was expressed towards the provocative rhetoric of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, which he had delivered a day earlier during an unauthorized by legal authorities visit to the city of Khankendi in the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, occupied by the armed forces of Armenia.
We believe that the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, which carried out military aggression against Azerbaijan, occupied the Nagorno-Karabakh region of our country and the adjacent areas with the illegal use of force, committed total ethnic cleansing of the Azerbaijani population in these territories and the act of genocide in Khojaly, is the last among the ones that might even pretend to try to accuse Azerbaijan of failure to adhere to rules of civility and decency, as well as intolerance.
In addition, the Armenian Foreign Ministry is trying to assure that the Azerbaijani authorities were unable to understand the context and content of N. Pashinyan’s speech in Khankendi, dedicated to “unity, solidarity, development and prosperity” for Armenia, Karabakh and the Diaspora. Now, by a similar clumsy explanation of its “noble intentions” the Armenian Foreign Ministry already, following the Prime Minister of this country, has actually directly confessed the conduct by the official Yerevan of annexationist policy towards the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
The demonstration by the Armenian side of such an inadequate approach that undermines the very logic of the negotiation process for a peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict through the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, causes regional tension, the responsibility for which lies entirely on Armenia. This is what was said in the extremely clear statement of the Azerbaijani Foreign Ministry of August 6, which, apparently, the Armenian Foreign Ministry failed to understand.