Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ)
Azərbaycan Respublikası 10 aprel 1992-ci il tarixində BTİ-yə üzv qəbul olunmuş və ölkənin BTİ ilə sıx əməkdaşlıq münasibətləri mövcuddur.
BTİ-nin baş katibi cənab H.Ture təşkilata rəhbərliyi dövrü ərzində bir neçə dəfə (2011, 2012, 2013 və 2014-cü illər) Azərbaycana səfər etmişdir. Bu səfərlər zamanı ölkə rəhbərliyi baş katibi qəbul etmiş, onunla ölkəmizdə İKT sahəsinin mövcud vəziyyəti, inkişaf istiqamətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi apararaq dövlətimizin BTİ ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə qurulmasında maraqlı olduğunu nümayiş etdirmişdir.
20 oktyabr - 7 noyabr 2014-cü il tarixlərində Koreya Respublikasının Busan şəhərində keçirilmiş BTİ-nin növbəti səlahiyyətli konfransı çərçivəsində baş tutmuş seçkilərdə Azərbaycan 94 səs toplayaraq ilk dəfə olaraq 4 il müddətinə Şərqi Avropa və Şimali Asiya regionundan BTİ Şurasına üzv seçilmişdir.
29 noyabr – 2 dekabr 2016-cı il tarixlərində BTİ-nin baş katibi H.Zhao Bakı şəhərində keçirilmiş Bakutel 22-ci Azərbaycan beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları sərgi və konfransında iştirak etmiş və ölkəmizə səfəri çərçivəsində ölkə rəhbərliyi tərəfindən qəbul olunmuşdur.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində informasiya və kommunikasiya texnologiyaları sahəsində qeyri-qanuni çalışan şirkətlərin fəaliyyətlərinə xitam verilməsi üçün BTİ üzv ölkələri arasında təmimi əsasda yayılması məqsədilə 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər naziri adından BTİ-nin hazırkı baş katibinə müvafiq məktub ünvanlanmışdır. Nəticədə, 1 iyul 2017-ci il tarixində dərc edilmiş BTİ-nin operativ bülletenində Azərbaycan tərəfinin haqlı mövqeyi işıqlandırılmışdır.
BTİ ilə Azərbaycan arasında yüksək səviyyədə əməkdaşlıq, faydalı və işgüzar münasibətlər nəzərə alınaraq, 2015-ci ildə BTİ-nin 150-ci ildönümünü münasibətilə ölkəmiz təşkilatın 3 “Qızıl Tərəfdaş”ından biri seçilmişdir.
2018-ci ilin 5 noyabr tarixində BTİ-nin növbəti səlahiyyətli konfransı çərçivəsində baş tutmuş seçkilərdə Azərbaycan yenidən BTİ Şurasına 2019-2022-ci illər müddətinə üzv seçilmiş, həmçinin təşkilatın Radio Tənzimləmə Komitəsinə Azərbaycanın namizədi seçilmişdir.

International Telecommunication Union (ITU)
Azerbaijan joined the International Telecommunication Union (ITU) on 10 April, 1992 and has close working relations with it.
ITU Secretary-General Mr. H. Touré visited Azerbaijan several times (2011, 2012, 2013 and 2014). During those visits, he was received by the leadership of Azerbaijan and had a number of high-level meetings where the sides shared their views on the current state of ICT in the country, development trends and prospects for deepening cooperation between Azerbaijan and ITU.
At the elections that took place during the ITU Plenipotentiary Conference held from 20 October to 7 November 2014 in Busan, Republic of Korea, Azerbaijan was elected for the first time as a member of the ITU Council from Eastern Europe and North Asia region.
Given the high level of cooperation and mutually beneficial relations between ITU and Azerbaijan, on the occasion of the 150th anniversary of ITU in 2015 Azerbaijan was chosen as one of the 3 Golden Partners of the Organization.
ITU Secretary-General H. Zhao participated in the 22nd Azerbaijan International Telecommunications Exhibition and Conference “Bakutel” held in Baku on 29 November - 2 December, 2016 and was received by the country's leadership during his visit to Azerbaijan.
In 2017 the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan officially addressed to the ITU Secretary-General with a request to distribute relevant correspondence to ITU member states in order to curb the illegal activities of ICT companies in the occupied territories of Azerbaijan. As a result, the ITU Operational Bulletin was published on 1 July 2017 emphasizing the fair position of Azerbaijan.
During the next ITU Plenipotentiary Conference in 2018 Azerbaijan was elected a member of the ITU Council for the period 2019-2022 and the country’s candidate to the Radio Regulations Committee.