Vilayət Muxtar oğlu Quliyev
Vilayət Muxtar oğlu Quliyev 1952-ci ilin 5 noyabrında Ağcabədi şəhərində anadan olmuşdur. Orta təhsilini başa vurduqdan sonra 1970-1975-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində təhsil almışdır. Əmək fəaliyyətinə 1975-ci ildə Beyləqan rayonunda müəllim kimi başlamışdır.
1978-ci ildə istеhsalatdan ayrılmaqla Azərbaycan SSR ЕA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuşdur.
1981-1992-ci illərdə o, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda kiçik еlmi işçi, böyük еlmi işçi, sеktor müdiri, еlmi işlər üzrə dirеktor müavini vəzifələrində çalışmışdır.
1992-1993-cü illərdə Vilayət Quliyеv Türkiyədə yеrləşən Atatürk Univеrsitеtinin dəvəti ilə burada “Türk xalqları ədəbiyyatı tarix”i fənnindən mühazirələr oxumuşdur.
1996-cı ildə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə deputat seçilmişdir.
1999-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri təyin olunmuş, Fövqəladə və Səlahiyyətli səfir rütbəsi verilmişdir.
1982-ci ildə filologiya elmləri namizədi, 1990-cı ildən isə filologiya elmləri doktoru dərəcəsi almışdır. 3 monoqrafiya və 300-dən çox məqalənin müəllifidir. 12-dən artıq kitabı çap olunmuşdur. Yaradıcılığının əsas istiqaməti Azərbaycan - Rusiya, İran, Türkiyə arasındakı 19-20 əsrlərdə mövcud olmuş ədəbi mühitin tədqiqi, tarixi və mədəni əlaqələrimizin təhlili təşkil edir.
2004-2010-cu illərdə V.Quliyev Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri vəzifəsində çalışmışdır.
2010-2021-ci illərdə V.Quliyev Azərbaycan Respublikasının Macarıstan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri vəzifəsində çalışmışdır.

Guliyev Vilayat Mukhtar
Vilayat Mukhtar oghlu Guliyev was born on November 5, 1952 in Aghjabadi. After completing his secondary education, he studied at the Faculty of Philology of the Azerbaijan State University in 1970-1975. He began his career in 1975 as a teacher in Beylagan district.
In 1978, he was admitted to PhD program at the Literature Institute named after Nizami of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR.
In 1981-1992, he worked at the Institute of Literature named after Nizami in the positions of   junior and senior researcher, head of unit, and later deputy director for scientific works. In 1992-1993, at the invitation of Ataturk University in Türkiye, Vilayat Guliyev lectured there on “History of Turkic people Literature”.
In 1996, he was elected to the Milli Majlis (National Assembly) of the Republic of Azerbaijan.
In 1999, he was appointed Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and conferred the rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.
He received degrees of PhD in philology in 1982 and a doctor of philology in 1990. He authored 3 monographs and more than 300 publications. V.Guliyev wrote over 12 books. The main subject of his research was the analysis of the literary environment in the 19th and 20th centuries between Azerbaijan - Russia, Iran and Türkiye, and analysis of our historical and cultural ties.
From 2004 to 2010, V.Guliyev served as the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Poland.
In 2010, he was appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Hungary.