No:066/24, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan ilə birgə mətbuat konfransı zamanı səsləndirdiyi iddialara dair şərh
21 fevral 2024-cü il tarixində Fransa Respublikasının Prezidenti Emmanuel Makronun Parisdə Ermənistan Baş naziri ilə birgə mətbuat konfransı zamanı Azərbaycana qarşı səsləndirdiyi və Ermənistanı birtərəfli qaydada müdafiə edən əsassız iddialarını qətiyyətlə pisləyirik.
30 ilə yaxın müddətdə hüquqları pozulmuş, ərazilərindən didərgin düşmüş, kütləvi qırğınlara məruz qalmış azərbaycanlıların hüquqları barədə indiyə qədər heç bir şərh verməyən Fransanın öz istəkləri və heç bir zorakılıq tətbiq olunmadan Azərbaycan ərazilərini tərk etmiş ermənilərin hüquq və təhlükəsizliyindən danışması tamamilə yersizdir.
Bununla yanaşı, Alma-Ata bəyannaməsi və müəyyən xəritələr çərçivəsində ərazi bütövlüyünün vacibliyinə toxunan Fransa tərəfinin, nəyə görə məhz bu kimi razılaşmalara zidd olaraq 30 ilə yaxın müddətdə davam etmiş Ermənistan təcavüzünə və Azərbaycan ərazilərinin işğalına, habelə hal-hazırda Ermənistanın Azərbaycanın 8 kəndini hələ də işğal altında saxlamasına qarşı çıxmaması sualına aydınlıq gətirməsi daha faydalı olardı.
Heç bir təhrikedici amil olmadan 5 aya yaxın davam edən sabitliyi pozan Ermənistanın tənqid edilməsi əvəzinə, Azərbaycanın qeyri-proporsional cavab tədbiri görməkdə təqsirləndirilməsi qəbuledilməzdir və bu kimi qərəzli yanaşmalara son qoyulmalıdır.
Fransanın bölgədə yeni gərginlik yaratmaq, sülh və sabitliyə mane olmaq istiqamətində yürütdüyü məkrli siyasətin heç bir nəticə verməyəcəyini bir daha bəyan edirik.

No:066/24, Commentary on the allegations made by the French President Emmanuel Macron during a joint press conference with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan
22 February 2024 08:28
We strongly condemn the baseless anti-Azerbaijan allegations, unilaterally defending Armenia, by the President of the Republic of France, Emmanuel Macron, during a joint press conference with the Prime Minister of Armenia in Paris on 21 February 2024.
As a country, which has never mentioned the rights of Azerbaijanis violated for nearly 30 years, displaced from their territories, and subjected to mass massacres, French side’s statement about the rights and security of Armenians left the territories of Azerbaijan at their own will and without any violance, is completely inappropriate.
Moreover, it would be more appropriate for France that touched upon the importance of territorial integrity within the framework of Alma-Ata declaration and certain maps, to clarify why, contrary to such agreements, they have not stood against the Armenian aggression and the occupation of Azerbaijani territories for almost 30 years, as well as the continuing occupation of 8 villages of Azerbaijan by Armenia.
It is unacceptable to blame Azerbaijan for taking a disproportionate response, while refraining from criticizing Armenia, who took unprovoked actions disrupting the stable situation that lasted for almost 5 months. Such biased approaches should be stopped.
We once again declare that France’s insidious policy of creating new tension in the region, and hindering peace and stability will not yield any results.