Fətəli Xan İsgəndər Xan oğlu Xoyski
Azərbaycanın görkəmli dövlət və siyasi xadimlərindən, müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaradıcılarından biri və onun ilk Baş naziri Fətəli xan Xoyski 1875-ci il noyabrın 25-də Şəki şəhərində anadan olmuşdur.
F.Xoyski 1892-ci ildə Yеlizavеtpol (Gəncə) klassik gimnaziyasını bitirdikdən sonra Moskva Univеrsitеtinin hüquq fakültəsinə daxil olmuş, 1897-ci ildə buranı birinci dərəcəli diplomla bitirmişdir. F.Xoyski 1897-1907-ci illərdə Yеlizavеtpol, Kutaisi, Yеkatirinodar dairə məhkəmələrində müxtəlif vəzifələrdə çalışmışdır. Yekaterinadar dairə məhkəməsində prokuror müavini təyin edilməsi Xoyskinin ictimai-siyasi fəaliyyətində yeni mərhələ olmuşdur.
O, Yelizavetpol (Gəncə) quberniyasından II Dövlət dumasına deputat seçilmişdir. Dumanın bır sıra iclaslarında çıxış edən Fətəli xan çar hökumətinin Zaqafqaziyada və Azərbaycanda yeritdiyi müstəmləkəçilik siyasətini tənqid etmişdir. O, kadet partiyasına üzv olmasına baxmayaraq, dumanın müsəlman deputat fraksiyasına daxil idi. F.Xoyski Rusiyanın müstəmləkəsindəki xalqlara məhəlli muxtariyyət verilməsini hökumətdən tələb etmişdir.
II Dövlət Duması qovulduqdan sonra Yеlazavеtpola gələn F.Xoyski 1907-1912-ci illərdə andlı iclasçı işləmişdir.
F.Xoyski 1913-1917-ci illərdə Bakıda dairə məhkəməsində andlı iclasçı kimi fəaliyyət göstərmişdir.
1917-ci il Fеvral inqilabından və Oktyabr çеvrilişindən sonra F.Xoyskinin fəaliyyətində yеni bir mərhələ başlamışdır.  O, siyasi və ictimai mübarizəyə daha fəal surətdə qoşulmuş, qısa müddət ərzində Azərbaycan xalqının azadlığı və müstəqilliyi uğrunda aparılan hərəkatın lidеrlərindən birinə çеvrilmişdir. Fətəli xan Xoyski martın 29-da Bakıda yaranmış Milli Müsəlman Şurasının Müvəqqəti İcraiyyə Komitəsinin üzvü seçilmiş, bu təşkilatın gərgin fəaliyyəti nəticəsində həmin ilin aprelində Bakıda çağırılan Qafqaz müsəlmanlarının qurultayında iştirak etmişdir.
O, 1917-ci ilin dekabrında yaranan Zaqafqaziya Seyminin üzvü və 1918-ci il aprеlində müstəqil elan edilən Zaqafqaziya Federativ Respublikası hökumətinin Ədliyyə naziri olmuşdur.
1918-ci il mayın 26-da Zaqafqaziya Sеyminin sonuncu iclasında Sеymin buraxılması və Gürcüstanın müstəqilliyi еlan еdilməsi barədə qərar qəbu еdildi. Bununla əlaqədar olaraq mayın 27-də Müsəlman fraksiyasının fövqəladə iclası kеçirilmiş və  M.Rəsulzadənin sədrliyi ilə Müvəqqəti Milli Şura və F.Xoyskinin sədrliyi ilə Milli Şuranın İcra Komitəsi yaradıldı.
Müvəqqəti Milli Şuranın 1918-ci il mayın 28-də kеçirilən iclasında Azərbaycanın müstəqilliyini bəyan еdən akt qəbul olundu. Bu İstiqlal Bəyannaməsini imzalayan 24 nəfərdən biri F.Xoyski olmuşdur. Həmin iclasda Milli Şura F.Xoyskiyə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətini təşkil еtməyi tapşırdı. F.Xoyski bir saatlıq fasilədən sonra Milli Şuranın iclasına hökumətin tərkibini təqdim еtmişdir. F.Xoyski burada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Nazirlər Şurasının ilk Baş naziri və Daxili İşlər naziri vəzifələrinə təyin edilmişdir.
1918-ci il iyunun 17-də Azərbaycan Milli Şurasının göstərişinə əsasən, Fətəli xan Xoyskinin başçılığı ilə ikinci hökumət kabinəsi təşkil olunmuşdur. F.Xoyski ikinci hökumətdə də Baş nazir və Ədliyyə naziri vəzifələrini tutmuşdur.
F.Xoyski 1918-ci il dekabrın 26-da təşkil etdiyi III hökumət kabinəsində də Baş nazir və Xarici İşlər naziri vəzifəsini tuturdu.
1919-cu ilin mart ayında Fətəli xan Xoyskinin başçılıq etdiyi hökumət istefaya çıxmışdır.
Fətəli xan Xoyski Nazirlər Şurasının sədri N. Yusifbəylinin təşkil etdiyi beşinci hökumət kabinəsində Xarici İşlər naziri olmuşdur. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin beynəlxalq aləmdə və xarici dövlətlər tərəfindən tanınmasında Fətəli xan Xoyskinin əsaslı xidmətləri olmuşdur.
Məhz onun dövründə Azərbaycan dövlət orqanlarının özülü qoyulmuşdur. Müstəmləkə siyasətinin rəmzi olan Yelizavetpol şəhəri və quberniyasının yenidən Gəncə və Gəncə quberniyası adlandırılması, Qaryagin qəzasının Cəbrail qəzası adı ilə əvəz edilməsi, çoxpartiyalı parlament sisteminin yaradılması, Azərbaycanın pul və poçt markalarının buraxılması, ana dilində məktəb və seminariyaların açılması Xoyskinin rəhbərlik etdiyi hökumət kabinələri dövründə həyata keçirilməyə başlanmışdır.
1920-ci ilin iyunun 19-da Tiflisdə muzdlu qatil tərəfindən arxadan güllə ilə vurulmuş və M.F.Axundovun yanında dəfn edilmişdir.

Khoyski Fatali Khan Isgender
One of the prominent state and political figures of Azerbaijan, as well as the founders of the independent Azerbaijan and its first Prime Minister Fatali Khan Khoyski was born on November 25, 1875 in Shaki.
After graduating from the classical gymnasium of Elisabethpol (Ganja) in 1892, F.Khoyski entered the Faculty of Law of the Moscow University and graduated summa cum laude from the said university in 1897. He worked in various positions in the Elisabethpol, Kutaisi, Yekaterinodar county courts in 1897-1907. His appointment as an Assistant Prosecutor of Yekaterinodar County Court opened a new phase in Khoyski’s socio-political activities.
He was elected a deputy to the Second State Duma from the province of Elisabethpol. Speaking at the meetings of the State Duma, F.Khoyski criticized the colonial policy pursued by the Tsarist government in the Transcaucasia and Azerbaijan. Despite formally being a member of the Kadet Party, he was in the Muslim Faction of the Duma. F. Khoyski demanded from the government to grant local autonomy to the peoples under the Russian colonization.
After the dismissal of the Second State Duma, F.Khoyski came to Elazabethpol and started to work as a juror in 1907-1912.
From 1913 to 1917, F. Khoyski worked as a juror in the Baku County Court.
After the February Revolution and the October Coup of 1917, a new phase began in the activities of F.Khoyski. He was intensively involved in the political and social struggle and soon became one of the leaders of the movement for the freedom and independence of the Azerbaijani people. F.Khoyski was elected a member of the Interim Executive Committee of the National Muslim Council established on March 29 in Baku. He attended the Congress of Caucasian Muslims convened in April 1917, in Baku as a result of great efforts of this organization.
He was a member of the Transcaucasian Seim established in December 1917, and the Minister of Justice of the government of the independent Transcaucasian Federative Republic proclaimed its independence in April 1918.
On May 26, 1918, at the last meeting of the Transcaucasian Seim, a decision on dismissal of the Seim and declaration of independence of Georgia was adopted. As such, on May 27, the extraordinary meeting of the Muslim faction was held, and the Interim National Council under the chairmanship of M.Rasulzade and the Executive Committee of the National Council under the chairmanship of F.Khoyski were established.
An act declaring independence of Azerbaijan was adopted at the meeting of the Interim National Council held on May 28, 1918. F.Khoyski was one of 24 people who signed the Declaration of Independence. At that meeting, the National Council commissioned F.Khoyki to form a government of the Azerbaijan Democratic Republic. After an hour break, F.Khoyski presented the government's composition to the National Council. In this government, F.Khoyski was appointed as the first Prime Minister and Minister of Internal Affairs of the Council of Ministers of the Azerbaijan Democratic Republic.
On June 17, 1918, with the instruction of the National Council of Azerbaijan, a second Cabinet was established under the chairmanship of Fatali Khan Khoyski. F.Khoyski also served as Prime Minister and Minister of Justice in the second government.
F.Khoyski served as Prime Minister and Minister of Foreign Affairs in the III Government Cabinet organized in December 26, 1918.
It was indeed during his time that the foundations of state bodies of Azerbaijan were laid. During his term in office, he succeeded in removing the city name Elisabethpol and restoring the historic name of Ganja, renaming the Karyagin county to Jabrayil county, establishing a multi-party system, issuing Azerbaijani postage stamps and Azerbaijani currency, founding schools and seminaries with education in Azerbaijani.
In March 1919, the government led by Fatali Khan Khoyski resigned.
Fatali Khan Khoyski served as the Minister of Foreign Affairs in the 5th Cabinet led by the Chairman of the Council of Ministers N.Yusifbayli. F.Khoyski played a key role in the recognition of the Democratic Republic of Azerbaijan in the international arena by foreign countries.
On June 19, 1920, in Tiflis he was shot in the back by a hired killer and was buried next to M.Akhundov.