Azərbaycanda olmasından məmnunluğunu bildirən Rəşid Xalikov VI Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumunun yüksək səviyyədə təşkilatçılığına görə təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycanın bu gün donor ölkəsi qismində çıxış etdiyini vurğulayan BMT rəsmisi, ölkəmizin humanitar yardım sahəsində fəaliyyətini qiymətləndirdi və bu xüsusda, BMT-nin Fələstinli Qaçqınlara Yardım və İşlərin Təşkili üzrə Yaxın Şərq Agentliyinə, eləcə də İndoneziyada baş vermiş zəlzələnin fəsadlarının aradan qaldırılması ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən göstərilən yardımları qeyd etdi.
Ölkəmizin BMT çərçivəsində həyata keçirilən humanitar layihələrdə fəal iştirak etdiyini bildirən nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın yardım alan ölkədən donor ölkəsinə çevirildiyini diqqətə çatdırdı. Bu xüsusda, Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) fəaliyyəti və həyata keçirdiyi humanitar və inkişafa yardım proqramları haqqında qarşı tərəfə məlumat verildi.
Tərəflər, həmçinin BMT-nin Humanitar Məsələlərin Əlaqələndirilməsi Ofisi ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın gələcək inkişaf perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi həyata keçirdi.

Rashid Khalikov expressed his satisfaction with participation at the Baku Humanitarian Forum and thanked for the high level organization of this international gathering. Underlining that today Azerbaijan is an emerging donor country the UN official praised the activities of Azerbaijan in the sphere of humanitarian assistance and especially noted in this regard the assistance of Azerbaijan to UNRWA and Indonesia recently.
Minister Elmar Mammadyarov noting the active participation of Azerbaijan within the humanitarian projects of the UN, stressed that Azerbaijan has emerged as a donor country from aid receiving country. In this respect, he informed his interlocutor on the role and humanitarian and aid to development projects of Azerbaijan’s International Development Agency (AIDA) of MFA of Azerbaijan.
The sides had exchange of views on existing cooperative relations between Azerbaijan and UN Office for Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA) and future prospects for development of these relations.